Oldřich Daněk: Dialog v předvečer soudu. Karel Höger a Otakar Brousek st. v rozhovoru o lékařské etice
Až jako čtyřicetiletý si dramatik a filmový scenárista Oldřich Daněk (1927–2000) vyzkoušel také žánr rozhlasové hry. V roce 1966 obeslal autorskou soutěž Československého rozhlasu s textem Dialog v předvečer soudu a získal za něj hlavní cenu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
„…líbila se mi na té práci její prostota, nutící člověka, aby pracoval bez příkras a ozdob, nutící k soustředění na to jediné a hlavní – na člověka, na myšlenku. A tak můj příběh zvolna opouštěl všelijaké ječení brzd a interview s pozůstalými – a zůstal vlastně jen dialogem mezi dvěma lidi, chirurgem a prokurátorem, zůstal v jednom pokoji s dvěma chytrými lidmi, jež okolnosti a jejich vlastní poctivost přivedla do konfliktu, v němž není smíření. (…) Nechci tvrdit, že možnost krystalické čistoty příběhu je ten hlavní půvab rozhlasové hry. Chtěl jsem jenom říct, že mne samotného na Dialogu v předvečer soudu těšilo právě tohle.“ (Oldřich Daněk o své první zkušenosti s psaním pro rozhlas)
Daňkova rozhlasová prvotina se odehrává na lékařském pokoji a zachycuje setkání a především rozhovor mezi renomovaným chirurgem stíhaným za překročení lékařských pravomocí a prokurátorem, který má druhý den proti lékaři stát před soudem jako žalobce. Výborně napsaný komorní text se dočkal v krátké době hned dvou nastudování. Obě inscenace režíroval Jiří Roll, poprvé s obsazením Felixe le Breux a Vladimíra Šmerala, ve druhé inscenaci (připravené patrně pro festival Prix Italia) si spolu zahráli Karel Höger a Otakar Brousek starší.
Připomeňme si tedy „zlatá šedesátá léta“ rozhlasové tvorby titulem, kterým se tehdejší Československý rozhlas prezentoval na mezinárodním poli. Od doby, kdy proti sobě protagonisté Daňkovy hry poprvé zasedli, aby se pustili do těžko rozřešitelného etického sporu, uplynulo bezmála šedesát let. A přesto jsou otázky, které si kladou, stále relevantní.
Související
-
Úžasné životy: Herec Karel Höger podle Helgy Čočkové
Karel Höger byl jedním z nejvýraznějších českých herců 20. století. Díky společnému angažmá v Národním divadle ho měla možnost poznat blíž i Helga Čočková.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.