Jak vypadá nejkrásnější střecha světa? Adam Štěch ukazuje vrcholné dílo João Artacha Jurada nazvané Edifício Bretagne

16. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Edifício Bretagne v São Paulu, projekt João Artacha Jurada

Dekorativní modernismus Brazilce João Artacha Jurada byl vždy na okraji architektonické scény. Považovali ho za manýrismus a kýč. Až dnes se jeho tvorba konečně dostává do popředí a ukazuje tak jinou stránku brazilského poválečného modernismu v São Paulu.     

João Artacho Jurado postavil v padesátých letech v São Paulu řadu bohatě zdobených bytových domů. Ačkoli nebyl svým vzděláním architektem, Jurado byl velmi talentovaným podnikatelem, který vlastnil stavební společnost. Zároveň se tak stal designérem svých vlastních projektů, bez výjimky velkorysých bytových domů, ve kterých vytvořil novou typologii moderního městského bydlení pro vyšší střední třídu. Stylově interpretoval ve svých návrzích modernistickou brazilskou architekturu a proměňoval jí do eklektických forem kombinujících modernu, tradici a obecný vkus. 

Edifício Bretagne v São Paulu, projekt João Artacha Jurada

Většinu Juradových budov najdete ve čtvrti Higienópolis, která se od čtyřicátých do šedesátých let minulého století proslavila právě jako hřiště pro brazilské architekty. Ve srovnání se sousedním centrem města jsou relativně klidné ulice Higienópolis lemovány několik desítek pater vysokými obytnými věžáky. Téměř každý z nich byl navržen některým z renomovaných tvůrců, kteří zde působili, například Franzem Heepem, Vilanovou Artigasem, Mariou Bardelli anebo právě Juradem.   

Edifício Bretagne v São Paulu, projekt João Artacha Jurada

Jurado používal při svých návrzích velké množství dekoru a ornamentálních prvků. Jeho obytné věžáky mají vždy společné velkorysé vstupní prostory, které fungují také jako místo pro setkávání a kulturní vyžití rezidentů. V tomto smyslu je jeho vrcholným dílem Edifício Bretagne, bezesporu jeden z nejkrásnějších Juradových projektů. Tato velká rezidence ve tvaru písmene L skrývá působivé veřejné prostory, včetně přízemní chodby s vestavěnými dekorativními panely, organicky tvarovaným osvětlením, nábytkovými solitéry navrženými samotným architektem a především celkovým rokokovým charakter interiérů s jemnými barevnými odstíny. 

Nejzajímavější částí budovy je však pobytová střecha, kde se rezidentům naskýtá výhled na betonovou džungli města a zároveň bezpečný a klidný úkryt před jejími nástrahami. Mozaikou pokryté pavilony a dramatické pilíře ve tvaru písmene V podpírají kontinuální arabeskovitě zakroucenou střechu s kruhovými otvory. To vytváří komplexní obytnou krajinu. Renomovaný britský časopis Wallpaper popsal ve svém článku toto místa jako nejkrásnější střechu na světě.

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související