Jak jít dál, když jít dál nelze? Na německých pultech se objevil nový literární debut Stefana Hornbacha
Na první pohled zaujme titul knihy – Přežít psa. Jak origiální! V těch dvou slovech je skrytý náznak celého příběhu. Jde zřejmě o nemoc, o vážnou nemoc, protože za normálních okolností není přežití psa žádné umění. Ovšem v textu Stefana Hornbacha se nezdá být pro protagonistu románu Sebastiana normálního bohužel skoro nic – pouze začátek. Referuje Eva Novak.
Na prvních stránkách románu se Sebastianovi daří skvěle – je zrovna v Paříži, kde navštívil kamarádku. Velmi dobře se baví, dokonce prožije velmi příjemný one-night-stand. Je mu čtyřiadvacet a po cestě z Paříže do Gießen, kde bydlí ve studentském bytě, rekapituluje a konstatuje, že je na všechno připraven – svět mu leží u nohou. Jen jedna maličkost mu kazí jinak stále dobrou náladu – občasné cuknutí na boku, kdesi uvnitř jeho těla.
Obvodní lékař ho pošle k radiologovi a ten po vyvolání snímku konstatuje: „Je to tumor.“ Nyní má Sebastian pouze jeden cíl: přežít. Odstěhuje se zpátky k rodičům a dělá vše pro to, aby se jeho cíl naplnil. Nepodléhá depresím, ani jednou si nepoloží otázku, kterou si v této situaci pokládá téměř každý: proč zrovna já? Naopak, často pojednává svou situaci se šibeničním humorem – například dá svým tumorům – jak se ukázalo jsou tři – jména dětí svého obvodního doktora – a občas je oslovuje. Po několikáté chemoterapii jim říká: „Jste už dospělé, nejvyšší čas odejít z domova!“
Čtěte také
Není a ani nechce být sám. Rodiče ho doprovázejí do nemocnice, jeho přítelkyně z dětství s ním pravidelně tráví čas a hlavně – je tu pes rodičů, který mu stále leží u nohou. Hornbach tiše a klidně vypráví o tom, kolik času najednou Sebastian má a co vše by rád dělal, ale bohužel se nemůže na nic soustředit, po každé další chemoterapii má méně sil a většinu dne prospí.
Autor nepíše o boji proti rakovině, i když připouští, že jde o proces s nejistým koncem. Vynikající příběh o přátelství, rodině, mládí a nemoci. Stefan Hornbach vypráví samozřejmě a brilantně o životně důležitém.
Stefan Hornbach: Den Hund überleben. Carl Hanser Verlag, 2021. E-Book, 570 stran.
Související
-
Co by bylo kdyby. I těmito úvahami se zabývá Bernhard Schlink ve své nové divadelní hře
Hru 20. červenec včera zveřejnilo švýcarské nakladatelství Diogenes. Zatím se neví, jaká divadla a kdy ji budou mít na repertoáru. Eva Novak ji četla a referuje.
-
Odchod z jednoho světa do druhého. Právě vyšel druhý román německé spisovatelky Judith Hermannové
Doma (Daheim) je titul nového románu známé německé autorky Judith Hermannové. Eva Novak knižní novinku četla.
-
Obsah, který se týká nás všech. Ferdinand von Schirach vydal knížečku s názvem Každý člověk
A opět je to Ferdinand von Schirach a jeho útlá knížečka, která v Německu podněcuje veřejné diskuze. Eva Novak komentuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.