Co by bylo kdyby. I těmito úvahami se zabývá Bernhard Schlink ve své nové divadelní hře
20. červenec je název nové divadelní hry známého německého autora Bernharda Schlinka. Je myšlenkovým experimentem. V knižní podobě útlý svazeček, čítající necelých sto stránek. Zveřejnilo ji švýcarské nakladatelství Diogenes. Zatím se neví, jaká divadla a kdy ji budou mít na repertoáru. Eva Novak ji četla a referuje.
20. červenec, neúplné datum. Ovšem v Německu ho z deseti dotázaných nejméně osm okamžitě doplní: 1944. 20. červenec 1944 je datum, které se zde učí na všech školách. Ten den došlo bohužel k neúspěšnému vojenskému puči, který měl zahájit atentát na Hitlera. Hitler tento pokus přežil pouze lehce zraněný. Bomba umístěná pod stolem v jeho bunkru sice vybuchla, ale silné dubové dřevo explozi ztlumilo. Důsledkem nezdařeného pokusu byla poprava 200 zúčastněných, mezi nimi generálové, důstojníci, diplomaté i ministři.
Po skončení války se vlastně nikdy nepřestalo diskutovat a spekulovat na toto téma. Hlavní argument byl a zůstává: k atentátu došlo jednoznačně pozdě. Hitler měl zemřít už mnohem dříve, nejlépe hned po úspěšných volbách NSDAP v červenci 1931. Už tenkrát mělo být jasné, do jakého nebezpečí se Německo řítí. Bylo to opravdu tak zřejmé všem? Na této úvaze postavil Schlink svou divadelní hru, její děj zasadil do současnosti, resp. do nedaleké budoucnosti. Jeho jednoaktovka nese název 20. červenec.
Pět studentů, kteří právě absolvovali maturitní zkoušky, jsou aktéry hry. Poslední den školy vyšel zrovna na 20. července. Den předtím získala ve volbách pravicová strana Německá akce 37 procent. A to jistě nemalou zásluhou jejího charismatického vůdce Rudolfa Peterse. Studenti, kteří maturovali mimo jiné i z dějepisu se naposled sejdou se svým učitelem a rozpoutají vášnivou diskusi na toto téma. Atentát na Hitlera přišel v roce 1944 definitivně pozdě. Jaké poučení z toho plyne pro dnešní analogickou situaci? Čekat anebo zavčas zasáhnout? Uchovat si chladnou hlavu a neposkvrněné ruce nebo riskovat a obětovat se?
Související
-
Odchod z jednoho světa do druhého. Právě vyšel druhý román německé spisovatelky Judith Hermannové
Doma (Daheim) je titul nového románu známé německé autorky Judith Hermannové. Eva Novak knižní novinku četla.
-
Obsah, který se týká nás všech. Ferdinand von Schirach vydal knížečku s názvem Každý člověk
A opět je to Ferdinand von Schirach a jeho útlá knížečka, která v Německu podněcuje veřejné diskuze. Eva Novak komentuje.
-
Bestseler O lidech. Mít smlouvu s autorkou Juli Zeh znamená pro každé nakladatelství zaručený úspěch
Všechna klišé a předsudky, které měli obyvatelé měst proti těm, co bydlí na venkově a naopak vesničané proti měšťákům, se v novém románu Juli Zeh O lidech potvrzují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.