Odchod z jednoho světa do druhého. Právě vyšel druhý román německé spisovatelky Judith Hermannové
Melancholie, pohroužení do sebe, opojení svobodou a fascinující výlety do minulosti – to je krátká charakteristika nového okouzlujícího románu Judith Hermannové. Je jedním z pěti nominovaných titulů na Cenu lipského knižního veletrhu, která bude udělena 28. května. Eva Novak novinku Judith Hermannové četla.
To neodolatelné na románech a povídkách Judith Hermannové je atmosféra. Jak ji autorka navodí lze popsat snad takto: krátké, krystalicky průzračné věty, velmi úsporná a výstižná srovnání. Výsledkem je křehká krása, srovnatelná snad jen s porcelánem čínského čajového šálku.
Sedmačtyřicetiletá bezejmenná ich-vyprávěčka opustila starý svět, nejmenované německé město, a nyní bydlí a pracuje na severním pobřeží. Usadila se v opuštěném úsporně zařízeném domě, stojícím ve sporadické severské krajině. Pracuje jako servírka v restauraci svého bratra. Její dospělá dcera je na cestách a občas se ozývá z dálky. Svému bývalému muži posílá krátké dopisy, zprávy o tom, jak vypadá její nový život na severu.
Ve vzpomínkách se vrací do světa, který opustila. Jedna z klíčových vzpomínek je ta z léta ve městě, ve kterém předtím žila a pracovala v továrně na cigarety. U pumpy, kde si kupovala zmrzlinu, ji osloví neznámý muž, který ji chtěl zaměstnat jako asistentku. Po návštěvě u něj doma se od něho a jeho ženy dozvídá, že se jedná o asistenci při kouzelnickém triku – rozřezání v dřevěné truhle. S tímto trikem vystupují na okružních plavbách. Naše vypravěčka se ale nakonec do přístavu nedostaví a rozhodne se pro život na severu. Fenomén dřevěného uzavřeného objektu se na dalších stránkách románu znovu a znovu objevuje – ať jako past na kunu nebo výchovná metoda jedné bezcitné matky.
Judith Hermannová se narodila v roce 1970 v Berlíně a doposud vydala čtyři sbírky povídek a dva romány. Téměř vše bylo přeloženo do češtiny a vyšlo v brněnském nakladatelství Větrné mlýny.
Judith Hermann: Daheim. Nakladatelství S. Fischer, Frankfurt, 2021. 300 stran.
Související
-
Obsah, který se týká nás všech. Ferdinand von Schirach vydal knížečku s názvem Každý člověk
A opět je to Ferdinand von Schirach a jeho útlá knížečka, která v Německu podněcuje veřejné diskuze. Eva Novak komentuje.
-
Bestseler O lidech. Mít smlouvu s autorkou Juli Zeh znamená pro každé nakladatelství zaručený úspěch
Všechna klišé a předsudky, které měli obyvatelé měst proti těm, co bydlí na venkově a naopak vesničané proti měšťákům, se v novém románu Juli Zeh O lidech potvrzují.
-
Zpověď manželky stalinského čekisty. Vychází vzpomínky Agnessy Mironovové
Svědectví Mironovové, které zaznamenala historička Mira Jakovenková, je netradičním pohledem na životy Stalinových katů a jejich blízkých.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.