Obsah, který se týká nás všech. Německý spisovatel Ferdinand von Schirach vydal knížečku s názvem Každý člověk

22. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ferdinand von Schirach

A opět je to Ferdinand von Schirach a jeho útlá knížečka Jeder Mensch, která v Německu podněcuje veřejné diskuze. Pouhých 30 stránek v miniformátu o obsahu srovnatelném s výbušninou. Eva Novak komentuje.

Přebal knihy Ferdinanda von Schiracha: Jeder Mensch

Poprvé nechal Ferdinand von Schirach rozhodnout čtenáře a posléze diváky v divadelní hře Teror za pilota – přistát podle příkazů únosců na plném stadionu nebo jinde a zabít všechny pasažéry. Tenkrát většina hlasovala pro druhou verzi příběhu. Druhým tématem loni na jaře byla divadelní hra Bůh – jednalo se v ní o asistenci při sebevraždě. A opět byla většina hlasů pro pomoc v těchto extrémních případech.

Čtěte také

Tentokrát si vzal Ferdinand von Schirach na mušku základní lidská práva Evropské unie. V eseji Každý člověk navrhuje rozšířit Chartu lidských práv o některé – podle něj – nezbytné body. V úvodu von Schirach předkládá krátký a výstižný exkurz do historie Charty lidských práv a jejího prapůvodu v Deklaraci nezávislosti z roku 1776. Aby podpořil svou teorii o nutnosti rozšíření její dnešní podoby píše: „Text Thomase Jeffersona původně zněl: Tyto zde sepsané pravdy jsou svaté a nepopiratelné. Benjamin Franklin text poopravil a místo Jeffersonova návrhu napsal: Tyto pravdy jsou samozřejmé.“

Ve skutečnosti ale samozřejmé bohužel nebyly, byly jen pouhou utopií, píše von Schirach. Jedenáct let poté se sešlo 55 delegátů, jako výsledek jejich jednání vzešla ústava Spojených států amerických. V té době vlastnila polovina z nich otroky. Pro Schiracha pádný argument pro zahájení diskuze o změnách dnešní podoby Charty lidských práv, která také už podle něj neodpovídá skutečnosti.

Všichni Evropané mají možnost na webových stránkách pod you.wemove.eu hlasovat pro rozšíření Charty lidských práv EU.

autor: Eva Novak
Spustit audio

Související