Jáchym Topol: Cesta do Bugulmy

21. srpen 2012
02158690.jpeg

Tři kati na cestě, tři ženy v pitevně. Jejich příběhy, vzpomínky na otřesnou minulost, pohledy do apokalyptické budoucnosti. První divadelní hra renomovaného českého spisovatele Jáchyma Topola nepřináší mnoho optimismu, přesto nepostrádá specifický humor. Její hlavní část autor umístil do zamrzlé země zvané Simbérie, kde se nachází rozmrzající lágr a jeho jediná původní obyvatelka - vrchní dozorkyně soudružka Jerochymová. Groteskní drama nastudoval v roce 2007 režisér Thomas Zielinski, zvukový design vytvořil hudební skladatel Ivan Acher. Reprízu si poslechněte na Českém rozhlase 3 - Vltava 21. srpna 2012 v 21.30.

Renomovaný český spisovatel Jáchym Topol (syn dramatika Josefa Topola a bratr hudebníka Filipa Topola) patří už řadu let k nejvýraznějším osobnostem české literatury. Jeho knihy slaví úspěchy nejen u nás, ale také v zahraničí. Také o Topolovu dramatickou prvotinu s názvem Cesta do Bugulmy projevilo zájem několik divadel, a to nejen v České republice. Apokalypticky laděná hra pracuje s tématem, které není v tvorbě současných českých dramatiků příliš běžné. Autor se v něm svébytným způsobem vyrovnává s dědictvím socialistické epochy, zúročuje v něm i své znalosti z historie a v neposlední řadě nepřímo odkazuje k životu Jaroslava Haška. V reflexi není úzce zaměřen jen na Českou republiku, přináší přesahy i do několika dalších států, novou optikou nazírá nejrůznější události (poprava Milady Horákové, pád dvojčat v New Yorku, vyhlazovací tábory v Rusku atd.).

Cesta do Bugulmy vypráví o rodině pražských katů (hrají: Rostislav Novák, David Prachař, Petr Lněnička), putujících na místo zvané Bugulma pomocí navigujícího rádia. V cíli se nachází pitevna a v ní velmi málo osob, které jsou ještě naživu - manželka jednoho z katů (Vanda Hybnerová) a německá doktorka (Eva Salzmannová). Jejich vzpomínky na zaniklý svět poukazují na stále rozdílné chápání světa.

Zvukový design rozhlasové inscenace vytvořil Ivan Acher, spolupracující s dnes už bývalým pražským Divadlem Komedie. Také režisér Thomas Zielinski se pohybuje převážně v divadelním prostředí, pro ČRo však už dříve natočil německou verzi hry Miroslava Bambuška Pryč. Kromě tématu a vykreslení postav ho na hře zaujal Topolův nekompromisně groteskní svět.

Spustit audio
autor: ČRo Vltava