Ivan Olbracht: Nikola Šuhaj loupežník

7. březen 2020

Václav Postránecký, Daniela Kolářová, Luděk Munzar, Karel Hlušička a Martin Růžek v rozhlasovém zpracování populárního románu.

„Zde jest tedy onen mackbethovský příběh o nezranitelném Šuhajovi, o loupežníku Nikolovi Šuhajovi, který bohatým bral a chudým dával a nikdy nikoho nezabil, leč v sebeobraně nebo ze spravedlivé msty. Neboť to jsou ctnosti všech zbojníků celého světa v zemích, které ještě dovedou milovati loupežníky a ctíti je jako národní hrdiny.“

V úvodu románu z roku 1933 sice Olbracht dále píše, že:

Spisovatel Ivan Olbracht

„Neměl po svědectvích tolika lidí vážných a hodných víry věru příčiny nevěřiti, že Šuhajovu nezranitelnost působila zelená ratolístka, kterou, mávaje, odháněl četnické kulky jako hospodář v červencovém dni rojící se včely, a že Nikola bohatým bral a chudým dával.“ Jistě však věděl, že ne vše se odehrálo takto romanticky. Každopádně dokázal složit z motivů legendy, zbojnického mýtu a některých historických skutečností dodnes působivé dílo.

Jeho děj je zasazen do velmi reálného obrazu Podkarpatské Rusi za první světové války a zmatených let poválečných. Na tomto pozadí se pak spojuje zbojnický mýtus s baladickým příběhem o lásce, přátelství a zradě. Román byl několikrát divadelně i filmově zpracován. Asi nejslavnější je muzikál Balada pro banditu natočený Vladimírem Sísem v roce 1978 podle stejnojmenné divadelní hry Milana Uhdeho a Miloše Štědroně. Tu tři roky před tím uvedlo Divadlo Husa na Provázku.

Osoby a obsazení: Nikola Šuhaj (Václav Postránecký), Eržika (Daniela Kolářová), matka (Marie Marešová), otec (Vladimír Krška), Jura Šuhaj (Miroslav Masopust), Danilo Jasinko (Josef Vinklář), Ihnat Sopko (Petr Haničinec), Derbak Derbačok (Čestmír Řanda), Adam Chrepta (Martin Štěpánek), Abram Beer (Martin Růžek), Žid (Bohuslav Čáp), strážmistr (Jan Pohan), kapitán (Eduard Cupák), major (Jaromír Spal), četník (Miroslav Zounar), doktor (Bedřich Prokoš), žena (Věra Galatíková), mladý Drač (Miroslav Středa), starý Drač (J. Mikota)
Vypráví: Luděk Munzar, Karel Hlušička
Napsal: Ivan Olbracht
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: 1980

Rozhlasová dramatizace Jiřího Šotoly byla koncipována pro osobitý talent režiséra Jiřího Horčičky.

Spustit audio