Ian Bostridge zpívá Beethovena a Schumanna

5. září 2021

V čase, kdy na festivalu Prague Sounds vystupuje renomovaný britský tenorista Ian Bostridge, se s tímto umělcem setkáme i na vlnách Českého rozhlasu.

Zatímco na plovoucí scéně Prague Sounds představí Bostridge unikátní projekt vzešlý ze spolupráce s jazzovým klavíristou Bradem Mehldauem, Vltava nabídne Bostridgovu klasičtější navštívenku. Zavítáme totiž do londýnské Wigmore Hall a v záznamu ze září 2020 si poslechneme dvě klíčová díla vokální literatury.

Nejprve unikátní písňový cyklus Ludwiga van Beethovena An die ferne Geliebte op. 98, jednu z prvních kompozic, kde se stírají hranice mezi jednotlivými písněmi a zaznívá jediný prokomponovaný celek. A s roztouženým romantickým hrdinou se pak setkáme také v cyklu Liederkreiss Roberta Schumanna. Sám řekl, že je to nejromantičtější hudba, jakou kdy napsal. A otevřeně tu přiznával mocnou inspiraci milovanou manželkou Clarou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?