Hugo von Hofmannsthal: Jedermann – Kdokoli aneb Hra o umírání bohatého muže

28. září 2023

Středověkou moralitu Everyman nebo Jedermann, která je předlohou Hofmannsthalova zpracování, autor podstatně zmodernizoval. Zatímco v původní látce vystupují alegorické postavy jako Krása, Síla, Rozum, v jeho přepracování vystupují a jednají konkrétní dramatické postavy: matka, přítel, chudý soused, milenka, příbuzní. Příběh Kohokoli, člověka, jehož na vrcholu životních sil překvapí Smrt, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. 

Rozhlasová úprava: Alena Zemančíková a Lukáš Hlavica
Osoby a obsazení: Kdokoli (Ivan Trojan), Druh (Petr Lněnička), Smrt (Zuzana Stivínová), Milka (Veronika Lazorčáková), čert (Jan Vondráček), Kdokoli máti (Libuše Švormová), Víra (Helena Dvořáková), dlužník (Marek Němec), dlužníkova žena (Dana Černá), mamon (Jiří Hromada), Hospodin Bůh (Jaromír Meduna), chudý soused (Milan Stehlík), skutky (Jan Vokrouhlecký) a skutky (Dalimil Klapka)
Dramaturgie: Alena Zemančíková
Překlad: Věra Koubová
Hudba: Slavomír Hořínka
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: 2017

Posluchač prožívá s titulní postavou svou vlastní dobu, protože velmi živé narážky probírají věčně aktuální otázky politiky, hospodářství, vztahů mezi rodiči a dětmi i mezi lidmi různého sociálního postavení navzájem. Během bujné hostiny se ozve hrozivý hlas, který slyší jen protagonista: hlas Smrti, která ho k sobě volá. Kdokoli smlouvá, je na vrcholu sil a chce užít všeho, čeho v životě dosáhl, a Smrt je svolná počkat jen tehdy, najde-li někoho, kdo by šel k Poslednímu soudu s ním. Ale komu by se chtělo dobrovolně se vydat smrti?

Až na konci do hry vstoupí silný protihráč Smrti: Víra, která nakonec Kohokoli se Smrtí smíří.

Romanopisec, libretista, básník, dramatik a esejista Hugo von Hoffmannsthal (1874–1929) patřil spolu s Peterem Altenbergem a Arthurem Schnitzlerem ke skupině Mladá Vídeň. Jeho předkové byli židovští průmyslníci, šlechtického přídomku užívali od roku 1835. S tím souvisel i přestup rodiny na katolickou víru.

Hugo von Hoffmannsthal je jako literární osobnost rakouské moderny významně spojen s hudbou. Nejen tím, že v roce 1920 byl jeho Jedermann poprvé uveden na Salzburském hudebním festivalu v režii proslulého Maxe Reinhardta s hudbou Jeana Sibelia a od té doby každoročně ten festival zahajuje. Je také libretistou šesti oper Richarda Strausse.

Spustit audio

Související