Hudba a politika, Mé dětství v socialismu
V úterní Čajovně vás nejprve pozveme na výstavu Hudba a politika, která potrvá až do 29. března 2015 v Národním památníku na Vítkově a „přibližuje návštěvníkům hudbu jako fenomén s významnou politickou funkcí,“ jak se píše v anotaci na webu Národního muzea.
„Zabývá se hudbou ve vztahu k revoluci, válce, hudbou ve službách politické propagandy, hudbou jako symbolem státnosti, represí v hudebním životě i rolí hudby a hudebních celebrit v současné politické kampani.“
Podle organizátorů je hlavním exponátem sama muzika. I proto bude povídání doplněno o tři zvukové ukázky – úryvek z filmu Zítra se bude tančit všude, skladbu Get Down From The Tree od skupiny Matadors a popovou píseň Poupata, která zazněla na Spartakiádě v roce 1985.
Do studia přijdou dva historici, kteří se podíleli na přípravách – Miroslav Vaněk a Radek Diestler.
V druhé části pořadu představí Ján Simkanič projekt Mé dětství v socialismu. Stejnojmennou knihu vydalo nakladatelství Bizbooks a čtenáři v ní najdou příspěvky od více než šedesáti autorů, například Daniely Fischerové, Daniely Drtinové, Michala Horáčka nebo Jindřicha Šídla. Další informace jsou na stránce detstvivsocialismu.cz a také listovani.cz, které připravilo scénickou verzi.
Český rozhlas Vltava, 18. listopadu od 19 hodin
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...