Hrdinové v poezii

03364272.jpeg

Hrdinové z hor.

Poslouchejte na Vltavě od 20. dubna 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


V době, kdy Homér v Íliadě zachytil boj Řeků s Trójany, tedy v 8. století př.n.l., byly řecké hory ještě porostlé hustým lesem, obydlené divokými zvířaty (včetně lvů) a osídlené lidmi, kteří si tvrdě opatřovali živobytí jako dřevorubci, lovci a pastýři. Homér ve svém eposu přirovnává činy na poli válečném k zápasu s přírodou v divokých horách.

Řečtí bohové sídlili na Olympu a druhou nejvyšší horou v Řecku byla Kylléna. S těmito dvěma horami se pojí příběh o Hermovi a Apollónovi a o dvou hudebních nástrojích. Hermés, Diův syn, jako bůh - dítě si musel místo na Olympu teprve získat.

Italský básník Dino Campana měl přezdívku „šílený Orfeus“. O horách Toskány a o Alpách psal romantické básně v próze. Sám o tom říkal, že když píše o moři, řadí se mu myšlenky do veršů a do rýmů, ale horská krajina si říká o vyjádření prózou.

V Japonsku chodí vládce na horu obhlédnout zemi, Na japonských posvátných horách žijí duchové, mrtví a démoni společně, nikdo není výše ani níže postavený. A starci chodí na japonské hory zemřít.

V Bolívii je v ohromné nadmořské výšce 3 600 metrů nad mořem planina Altiplano. Západní a východní stranu ohraničuje horský pás And s mnohavulkány, severní jezero Titicaca a na jihu se nachází jedno z nejsušších míst na zeměkouli - poušť Atacama. Altiplano je známé též nejvýše položenou železniční tratí na americkém kontinentu, spojující města Cuzco a La Paz. Všechny řeky na Altiplanu se vlévají do jezer, z nichž největší je Titicaca. Žít se tu téměř nedá, pláň působí děsivým dojmem samoty, která je hlavním motivem básně Oscara Cerruta.


Připravili: Eliška LuhanováRežie: Jaroslava Šiktancová

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby