Honoré de Balzac: Evženie Grandetová

Rozhlasové zpracování slavného románu o bolestném střetu touhy po lásce a touhy po penězích.

Poslouchejte na Vltavě 18. července 2015 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 24. července 2015.


Evženie Grandetová je jedno z vrcholných děl Honoré de Balzaca. Román, který poprvé vyšel v roce 1833, vypráví příběh o moci peněz. Hlavními hrdiny jsou novodobý Harpagon - Grandet, o jehož skutečném bohatství neví ani jeho vlastní rodina, a jeho dcera Evženie, která je svou obětavostí a štědrostí pravým opakem svého otce. Dramatický děj začíná ve chvíli, kdy Evženie půjčí své vlastní peníze bratranci, aby ho uchránila před krachem.


Osoby a obsazení: Pan Grandet (Bedřich Vrbský), Paní Grandetová, jeho žena (Marie Lukášová), Evženie, jejich dcera (Dana Medřická), Karel Grandet, jejich synovec (Svatopluk Beneš), Nanon, služka (Nina Bártů), Pan des Grassins, bankéř (Jaroslav Vávra), Paní des Grassins, jeho žena (Naděžda Marková), Adolf, jejich syn (Jaroslav Cmíral), Abbé Cruchot (Karel Pavlík), Cruchot, notář (Ladislav Kulhánek), Crucho des Bonfons, soudce (Zdeněk Jelínek), Doktor Dergerin (Jarmil Škrdlant) a Vypravěč (Ota Ornest)

Autor: Honoré de Balzac Překlad: Mojmíra JanišováDramaturgie: Jaromír PtáčekDramatizace: Andrzej WernerRežie: Ota Ornest a Miloslav Jareš

Natočeno v roce 1953.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby