Holubářská výprava na sever Afriky v literární road movie Lukáše Prokopa Al-Jazair

Putování po stopách bájného letáka, při které je největším dobrodružstvím slovo a radost z něj. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravil: Petr Šmíd
Režie: Vít Vencl
Účinkují: Pavel Batěk, Hanuš Bor a Matěj Převrátil
Premiéra: 31. 8. 2022

Radostná, dobrodružná literární road movie, ve které se dvojice přátel z pražského holubářského spolku vydává do severní Afriky hledat bájného letáka – tzv. Voráčkova holuba. Pátrání v tísnivých uličkách, po čajovnách i oázách se neobejde bez překážek, ovšem odvaha protagonistů je tu stejně samozřejmá jako vypravěčská radost z každé napsané věty i ze světa autorem přetvářeného. A o holuby tu není nouze!

Autorem novely upomínající svým stylem na český poetismus je Lukáš Prokop, spisovatel a literární vědec působící v Památníku národního písemnictví. Jako editor je podepsaný pod holubářským sborníkem Jak vznikla a hospodařila TJ Letové sporty Tleskač v Praze (Rubato 2012) či pod sbírkou poezie Jarmila Glazarová: Deštný prales, Kongo, Pygmejové a jiné práce (Rubato 2017).

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.