Bruce Chatwin: Utz. Příběh vášnivého sběratele porcelánu uvízlého v totalitním Československu
Nejkrásnější sbírka míšeňského porcelánu leží na policích záhadnému baronovi v srdci Prahy během studené války. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Útlý román Utz napsal jeho autor na sklonku 80. let a propojil v něm moderní historii Československa s historií a imaginací míšeňského porcelánu. Protagonistou knihy je podivná postavička uvízlá v srdci Prahy za totality – sběratel porcelánu, který se pro krásu a hodnotu své sbírky dokáže vyvlíknout ze všech politických svízelí doby, zároveň se však v totalitním státě stává vězněm vlastní vášně.
Vypravěč – reportér se snaží rekonstruovat Utzův osud a spolu s ním přibližuje také příběh vzniku míšeňského porcelánu a jeho saskou slávu. Nehynoucí krása sošek zrozených z pecí alchymistů nevyhnutelně staví zrcadlo našim dějinám. Román byl v roce 1988 nominován na Man Bookerovu cenu, zkraje 90. let byl zfilmován a v BBC podle něj vznikla také rozhlasová hra.
Bruce Chatwin (1940 – 1989) byl významný britský spisovatel, reportér a novinář. U nás je vedle románu Utz známý svými cestovními reportážemi z Patagonie a deníky z Austrálie. Jeho mládí je spojené s aukční síni Sotheby´s, kde se z nuly vypracoval na znalce uměleckých a historických předmětů a zároveň začal cestovat po světě. V polovině 60. let krátce studoval archeologii, ale brzy se rozhodl stát spisovatelem z povolání. Jako redaktor pracoval v 70. letech v Sunday Times Magazine.
Související
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.