Hlasy Národního divadla zpívají české písně dvou století
Pětice předních domácích sólistů, kmenových členů operního souboru Národního divadla v Praze, se 19. října 2022 představila v přímém přenosu z rozhlasového studia s výběrem vzácně uváděného písňového repertoáru. Poslechněte si záznam.
PROGRAM
Václav Jindřich Veit: 6 Gesange /výběr/, Luboš Sluka: Kladské písně a balady /výběr/
Josef Bohuslav Foerster: Tři nokturna, Karel Bendl: Čtvero písní pro bas /výběr/, Jiří Laburda: Písně milému /výběr/
Účinkují: Arnheiður Eiríksdóttir (mezzosoprán), Pavel Švingr (bas), Michaela Zajmi (mezzosoprán), Roman Vocel (bas), Yukiko Kinjo (soprán), Bledar Zajmi (violoncello), Lucie Pirochová a Zdeněk Klauda (klavír).
Slovem provází Daniel Jäger.
Český rozhlas Vltava navazuje na někdejší tradici pravidelných pořadů cyklu Studio Live, kdy je hudební produkce renomovaných umělců do éteru živě přenášena ze Studia 1 na Vinohradské 12, kam jsou ovšem k osobní účasti zváni i vltavští posluchači. Tentokrát jsme se setkali se třemi dámami a dvěma pány z operního ansámblu Národního divadla, kteří si připravili ukázky z písňové tvorby svých oblíbených českých autorů.
Repertoár je to unikátní, málo slýchaný, a zavedl nás na různá místa časové přímky: nejstarším skladatelem byl Václav Jindřich Veit (1806–1864), ve své době jeden z nejúspěšnějších autorů líbivé a lahodně znějící hudby. Navázali jsme Smetanovým současníkem Karlem Bendlem (1838–1897), neprávem opomíjeným autorem vokální hudby včetně řady oper.
Všechny smutky pominou
V pozoruhodném cyklu z roku 1939, kde se k mezzosopránu připojuje violoncello, a který se v jednom z nejtemnějších roků naší historie uzavírá zvoláním Všechny smutky pominou, jsme představili Josefa Bohuslava Foerstera (1859–1951). Současnost pak reprezentovali komponisté Luboš Sluka (*1928), který svou originální řečí navazuje na klasiky 20. století Janáčka či Martinů, a Jiří Laburda (*1931), jenž za svého nejmilovanějšího autora označuje Vítězslava Nováka. A propracovaným zapojením folklórních motivů na něj svou vokální tvorbou také přirozeně navazuje.
To vše zaznělo v podání umělců, které dobře známe z jeviště Národního divadla: sopranistky Yukiko Kinjo, mezzosopranistek Arnheiður Eiríksdóttir a Michaely Zajmi, basistů Pavla Švingra a Romana Vocela, ale také violoncellisty Bledara Zajmiho a klavíristů Lucie Pirochové a Zdeňka Klaudy. Večer moderoval Daniel Jäger.
Související
-
VIDEO: Dan Bárta a Rozhlasový Big Band Gustava Broma představili repertoár z nové desky
V úterý 14. prosince ožilo Studio 1 Českého rozhlasu repertoárem z nedávno vydané společné desky nazvané I Killed This Song At Karaoke Last Night.
-
Hudebník tak nesporný, jak nesporné je jaro! Polední koncerty s hudbou Antonína Dvořáka
„Konečně zase jednou úplný talent.“ „Nebeská přirozenost vane touto hudbou.“ „Máme zde co do činění s dokonalými uměleckými kusy.“
-
Markéta Cukrová zpívá romantické písně Antonína Dvořáka, Césara Francka nebo Hectora Berlioze
Renomovaná česká mezzosopranistka se představila na sólovém recitálu v Anežském klášteře v rámci MHF Pražské jaro 2022.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.