Hilary Bellová: Vlčí ukolébavka

15. září 2011
Hra pro tento večer

Hra současné australské autorky Hilary Bellové je sugestivní výpravou do dětského světa. Do dětského světa, který dovede být nesmírně a pro dospělé překvapivě krutý. Na příběhu malého děvčete zkoumá autorka příčiny dětské kriminality. Ukazuje jak složitý je to problém pro rodiče i pro policii.

Hilary Bellová je úspěšná autorka divadelních a rozhlasových her, ale píše také pro film a televizi. Její hry byly uvedeny v Austrálii ve Velké Británii, v Evropě i v USA. Oba její rodiče byli divadelníci, v 60. letech působili v Anglii v Royal Shakespeare Company, ale po roce 1970 se vrátili do Austrálie, aby si založili vlastní komorní divadlo s důrazem na původní australskou dramatickou tvorbu. Divácké zážitky z divadla rodičů Hilary nasměrovaly na dráhu autorky divadelních her. Psaní studovala (jak sama v jednom rozhovoru říká) vždycky jen přetržitě v New Yorku v Juilliard Playwrights’ Studio a v rodné Austrálii na Národním institutu divadelního umění (NIDA) a na Filmové a televizní škole. V současné době sama psaní vyučuje ve Spojených státech i v Austrálii.

Vlčí ukolébavka patří k autorčiným nejúspěšnějším hrám, když byla koncem devadesátých let uvedena v New Yorku na off-Brodwayi poskytla Hilary Bellová rozhovor, ve kterém o hře říká: „... to, co mě jako autorku opravdu zajímá jsou morální dilemata. Ráda předkládám divákům k rozlousknutí takové oříšky, které se dají natáčet z mnoha stran a nahlížet z mnoha úhlů. Nikdy jsem nečetla zajímavý román nebo hru, kde by bylo jasné, kdo je dobrý a kdo je zlý, protože pak by všichni věděli, co se stane. V mé Vlčí ukolébavce opravdu není jasné kdo má pravdu nebo kdo je špatný. Byla bych nejraději, kdyby celá hra divákům sugerovala otázku: Co byste udělali vy na jejím místě?...

V Českém rozhlase byla hra natočena v roce 2001. V režii Vlada Ruska účinkují Taťjana Medvecká, Jan Vlasák, František Němec. Strhující je i výkon dětské představitelky Bereniky Kohoutové.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...