Herci a zpěváci pod stromečkem
Pověsti slezských hradů a zámků (například Smutná poštovní trubka, Čarovná hůlka, Zpívající zvon, Martinské posvícení, Zlatý chlum a další) jsou závěrečným dílem trilogie Pověstí českých, moravských a slezských hradů a zámků (Supraphon), které opět provází kapela Čechomor. Mystika baladických příběhů, podivuhodná vyprávění o pokladech, skřítcích, čertech a záhadných bytostech inspirovala protagonisty Čechomoru Karla Holase a Františka Černého k písním magického účinku, které souznějí s tajuplným příběhem a zároveň vycházejí z lidové melodiky i textů. Pověsti vypravují Ewa Farna a Radek Pastrnák, kteří se v několika písních připojují ke kapele. Úctyhodný a zdařilý projekt má i sympatické finále.
Vymýšlet nové příběhy pro populární loutkovou dvojku Spejbla a Hurvínka je čím dál těžší; zdá se však, že i díky posile nové generace, mimo jiné Denise Kirschnerové, dceři Heleny Štáchové a Miloše Kirschnera, se to pořád daří. Nové CD Jak se Hurvínek učil řeči zvířat (Supraphon) přináší pásmo krátkých, svižných scének, které nepostrádají nápad a vtip ani lehce výchovný podtext. O tom, co se Hurvínkovi zdá, když usne při vyučování, a jak se učí řeči zvířat, vypráví osvědčení protagonisté Divadla S+H: M. Klásek, H. Štáchová, M. Polák, K. Plachetková, R. Hájek a další. V roli přísné paní učitelky i vypravěčky exceluje Taťjana Medvecká.
Posluchače všech generací potěší sváteční pořad Miloslava Šimka v divadle Semafor - archivní Pohoda Vánoc z roku 1984 (Supraphon). Nahrávka vznikla z mimořádného večera, který vždy před Vánocemi v Semaforu pořádal Miloslav Šimek se svým souborem. Účinkující pokaždé předvedli to nejlepší ze svých výstupů a písní. Podobně jako v slavných besídkách Šimka a Grossmanna, také zde se střídají písničky a humorné výstupy. Účinkují M. Šimek, L. Sobota, P. Bobek, U. Kluková, J. Krampol, M. Paleček a M. Janík, H. Horecká a další.
Veselou desku Velcí herci zpívají malým dětem (OS Šance dětem) doprovází knížka s texty a notovým záznamem písniček; v pozoruhodné přehlídce pěveckých dovedností populárních herců slyšíme například Jiřího Bartošku, Ivanu Chýlkovou, Tatianu Vilhelmovou, Jiřího Lábuse, Marthu Issovou, Jiřího Macháčka a další. Ti také texty doprovodili vlastními ilustracemi.
Nejposlouchanější
Jiří Karásek: Muž, který zásadně mluvil pravdu. Hvězdně obsazená detektivní tragikomedie z roku 1965
-
Umberto Eco: Foucaultovo kyvadlo. Napínavý příběh tajemných spiknutí, nebo úvaha o realitě a fikci?
-
Svatopluk Čech: Výlet pana Broučka do 15. století. Ke 180. výročí narození autora
-
Jaroslav Rudiš, Petr Pýcha: Salcburský guláš. Temná místa minulosti dvou přátel vybublají na povrch
-
Martin Ryšavý: Tundra a smrt. Dobrodružná výprava k neprobádaným končinám lidské existence
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.