Henry Miller: Obratník Raka. Kdysi skandální, dnes kultovní výpověď o životě se všemi jeho extrémy

22. prosinec 2022

Nelítostný útok na konvence v klíčovém románu 20. století. Mladý spisovatel Henry Miller chce v Paříži třicátých let „vypsat celou pravdu o životě“. Účinkuje Petr Kubes. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkuje: Petr Kubes
Připravila: Petra Hynčíková
Překlad: Jiří Níl
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 2. 12. 2022
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Když přijel bývalý úředník Henry Miller roku 1928 do Paříže, byl posedlý touhou stát se velkým spisovatelem. Stejně tak jako desítky dalších mladých Američanů, kteří v té době mířili do Evropy a v místních kavárnách sepisovali jeden nevydaný román za druhým. Naproti tomu Millerův živelný deník, který chce „vypsat celou pravdu o životě“, se stal určujícím románem literatury 20. století.

Čtěte také

V Obratníku Raka Miller naplno uplatnil skvělý vypravěčský talent, geniální smysl pro humor, ironii i sebeironii. Nemilosrdně odhaluje směšné detaily našich životů. Frustrované ambice, promiskuitní existence, povrchní filozofování se v Millerově textu valí na čtenáře jako povodeň. Mistrovské dílo, které kvůli sexuální otevřenosti a radikálnosti zůstávalo řadu let nakladateli nevydáváno a vedly se o něj soudní spory, zůstává i po téměř sto letech živým textem, který ukázal směr širokému proudu beatnické literatury.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová