Henry Miller: Obratník Raka. Kdysi skandální, dnes kultovní výpověď o životě se všemi jeho extrémy

22. prosinec 2022

Nelítostný útok na konvence v klíčovém románu 20. století. Mladý spisovatel Henry Miller chce v Paříži třicátých let „vypsat celou pravdu o životě“. Účinkuje Petr Kubes. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkuje: Petr Kubes
Připravila: Petra Hynčíková
Překlad: Jiří Níl
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 2. 12. 2022
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Když přijel bývalý úředník Henry Miller roku 1928 do Paříže, byl posedlý touhou stát se velkým spisovatelem. Stejně tak jako desítky dalších mladých Američanů, kteří v té době mířili do Evropy a v místních kavárnách sepisovali jeden nevydaný román za druhým. Naproti tomu Millerův živelný deník, který chce „vypsat celou pravdu o životě“, se stal určujícím románem literatury 20. století.

Čtěte také

V Obratníku Raka Miller naplno uplatnil skvělý vypravěčský talent, geniální smysl pro humor, ironii i sebeironii. Nemilosrdně odhaluje směšné detaily našich životů. Frustrované ambice, promiskuitní existence, povrchní filozofování se v Millerově textu valí na čtenáře jako povodeň. Mistrovské dílo, které kvůli sexuální otevřenosti a radikálnosti zůstávalo řadu let nakladateli nevydáváno a vedly se o něj soudní spory, zůstává i po téměř sto letech živým textem, který ukázal směr širokému proudu beatnické literatury.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...