Grafický design jako tvůrce české národní identity. A oboje jako téma nového cyklu ČT
„Název série se rodil v bolestech. Chtěli jsme jím naznačit, jak důležitou součástí naší národní identity grafický design je a jak moc ji v průběhu času ovlivňoval a ovlivňuje,“ vysvětlují tvůrci. Obaly gramofonových desek, knih, různých výrobků, plakáty, poutače, tvary karosérií aut nebo motorek, písmo, nádobí a spousta dalších věcí kolem nás – právě tohle všechno o nás hodně vypovídá. I díky výrazným osobnostem, které se na designové prezentaci Česka podílely a podílejí. Připomeňme například Karla Teigeho, Ladislava Sutnara, Zdeňka Zieglera, Milana Grygara. Jejich originální výtvory se dnes prodávají za obrovské částky. Filmaři s mnohými z nich mluvili a jejich výpovědi zaznamenali na kameru. Předkládaná témata tak zařazují do širokých politicko-společensko-kulturních souvislostí. I tím je cyklus cenný.
„Máme na co navazovat a naštěstí jsou tu tvůrci, kteří v nastolené cestě úspěšně pokračují. Víme o několika desítkách designérů, mnozí z nich tvoří v zahraničí, a jsou skvělí. Dělají přitom i nádherné subtilní věci, které získávají ceny po celém světě,“ doplňují autoři cyklu. Vysokou kvalitu českého grafického designu – včetně třeba typografie a tvorby písma – přitom potvrzují i zahraniční odborníci. I ty v Identitě uvidíme a uslyšíme.
Pomoc nebo medvědí služba?
Na otázku, jestli grafický design naší národní identitě spíše pomáhá nebo škodí, pak Blažek se Skalickým odpovídají: „Tak i tak, to jde ruku v ruce. Díky plakátům se třeba v listopadu 1989, v době, kdy média byla ještě pod cenzurou, lidi po celé republice dozvídali, že je tu sametová revoluce. Velkou roli sehrál grafický design i u samizdatu. Na druhou stranu: když vás reklama donutí koupit si něco špatného, tak to není dobře.“
Jedním z témat seriálu je i vzdělávání. „Chceme vysvětlit mladým lidem, jak důležité je prostředí, ve kterém žijí. Zatím jim k tomu ale nic moc nedáváme,“ uzavírají tvůrci dokumentárního cyklu Identita.
Související
-
Jsem rád, že jsem měl celý život tak různorodou práci. Ve věku 90 let zemřel designér Zdeněk Ziegler
Upravil 1300 knih. Jeho plakáty patří ke zlatému fondu českého filmového plakátu 60. a 70. let. Je zastoupený také ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku.
-
Ceny Nejkrásnější kniha roku 2022 upozorňují, že nová vydání nesou novou šanci
Ceny za nejlepší knižní design roku 2022 ocenily grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích za poslední kalendářní rok.
-
Design jako sluha marketingu? Firmy mění loga stejně rychle, jako my profilovky, říká designér
Saša Michailidis se ptá grafického designéra Lumíra Kajnara a Michala Nováka, kreativního a marketingového ředitele Czech Promotion.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.