Frankenstein nebo Čapek. Ceny Nejkrásnější kniha roku 2022 upozorňují, že nová vydání nesou novou šanci

29. květen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Grafik Matěj Hanauer při předávání cen Nejkrásnější kniha roku 2022 | Foto: Památník národního písemnictví

Které tituly jsou ty vizuálně nejnápaditější? O cenách Nejkrásnější kniha roku 2022 referuje redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková, která vyzpovídala i laureáty Nikolu Janíčkovou, Tomáše Končinského, Matěje Hanauera a Lucii Lučanskou

Ceny za nejlepší knižní design roku 2022 ocenily grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách za poslední kalendářní rok. Získalo je nové vydání Frankensteina i Továrny na Absolutno, nebo fotografická publikace o sbírání výtvarného umění za socialismu.

Byly rozdány Nejkrásnější knihy roku 2022. Grafička Adéla Marie Jirků představuje jednu z oceněných publikací s názvem Mařka z nakladatelství wo-men

Nejkrásnější knihou v oblasti beletrie se stalo nové vydání Frankensteina od Mary Shelleyové z vydavatelství Take Take Take, které ukazuje, že i starší a vícekrát vydané texty mohou s novou úpravou znova zaujmout. Tomu přispívá i fakt, že dvakrát porota ocenila osobité vydání románu Karla Čapka Továrna na Absolutno z nakladatelství Teapot, které si kromě 3. místa v kategorii bibliofilií a autorských prací odneslo 1. místo za vynikající polygrafické zpracování. Nejkrásnější dětskou knihou je hravý fantaskní příběh Do Nepaměti od Tomáše Končinského a Daniela Špačka s úpravou Petra Štěpána. V kategorii katalogů získali první místo Štěpán Malovec a Martin Odehnal za publikaci Jdu prachu samotou s průhledy do zahrad: Reynek v dialogu, který edičně připravil Miloš Doležal.

Čtěte také

„Neokoukaná forma přesně na míru obsahu publikace. Výjimečná realizace,“ zhodnotila porota první místo v kategorii Odborná literatura pro titul Útěcha bydlením: Život soukromého sběratele za železnou oponou. V kategorii učebnic bodovalo Bydlení: Navrhování bytového interiéru od Ivy Potůčkové, přičemž porota také naznačila, že vítězství bylo suverénní, protože u učebních materiálů je stále prostor ke zlepšení a konkurence nedosahovala kvality oceněného titulu. „I praktická příručka může a má své uživatele rozradostnit," doplnilo k tomu laudatio poroty. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění je katalog vydaný k výstavě Jana Ambrůze v Domě umění města Brna a v kategorii bibliofilií a autorských prací upoutala pozornost Kniha vnímání od Lucie Lučanské. Ocenění Nejkrásnější české knihy roku upozorňuje i na kvalitní tiskaře, přičemž většinu knih z prvních až třetích míst všech kategorií vytiskly pouhé dvě tiskárny: Helbich (13 titulů) a Protisk (6 titulů).

V rámci slavnostního ceremoniálu byla poprvé vyhlášena zvláštní cena Nejkrásnější česká kniha století ve spolupráci s tvůrci projektu Identita – příběh českého grafického designu. Vítěze vybere odborná porota z knih vydaných od roku 1900, hlasovat je možné prostřednictvím nominačního formuláře na webu projektu Identita. Výsledky budou zveřejněny v květnu 2024. 

Nejkrásnější knihy roku 2022

Odborná literatura
ÚTĚCHA BYDLENÍM: Život soukromého sběratele za železnou oponou (grafika Milan Nedvěd, nakladatelství PositiF, Tiskárna Helbich)

Krásná literatura
FRANKENSTEIN (grafika Nikola Janíčková, ilustrace Anežka Hájková, nakladatelství Take Take Také, Tiskárna Protisk)

Literatura pro děti a mládež 
DO NEPAMĚTI (grafika Petr Štěpán, ilustrace Tomáš Končinský, Daniel Špaček, nakladatelství Albatros, Tiskárna Helbich) 

Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky 
BYDLENÍ: Navrhování bytového interiéru (grafika Matěj Hanauer, Petra Roubalová ‒ Studio DIP, ilustrace Iva Potůčková, Matěj Hanauer, Petra Roubalová ‒ Studio DIP, nakladatelství Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Tiskárna Helbich)

Knihy o výtvarném umění 
JAN AMBRŮZ (grafika Tereza Bierská, Nela Klímová ‒ Studio Zobrazení, Nakladatelství VUTIUM, Spolek přátel Domu umění města Brna a Dům umění města Brna, Tiskárna Helbich)

Katalogy 
JDU PRACHU SAMOTOU S PRŮHLEDY DO ZAHRAD: Reynek v dialogu (grafika Štěpán Malovec, Martin Odehnal, nakladatelství Nadační fond 8smička, Tiskárna Helbich)

Bibliofilie a autorské práce 
KNIHA VNÍMÁNÍ (grafika Lucie Lučanská, ilustrace Lucie Lučanská, nakladatelství Lux – Michal Štěpánek, Tiskárna Helbich)

Kniha Mařka, autorka Adéla Marie Jirk

 Speciální ocenění

  • Cena PNP a UPM pro mladé úpravce do 30 let 
    DĚJINY HUDBY: klasika (grafika Jakub Janeba, nakladatelství Šárka a Jakub Janeba ‒ hyjé ateliér)
  • Cena Vojtěcha Preissiga udělovaná Spolkem českých bibliofilů
    PIET MONDRIAN (grafika Mathias Paclík, nakladatelství VOŠG a SPŠG Hellichova
  • Cena SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod 
    MAŘKA (ilustrace, grafika Adéla Marie Jirků, nakladatelství wo-men)

  • Cena Unie grafického designu 
    CHRÁMY PENĚZ: Postmoderní architektura českých bankovních domů a spořitelen v devadesátých letech 20. století (grafika Martin Groch, Jakub Samek, nakladatelství Bigg Boss

  • Zvláštní cena Svazu polygrafických podnikatelů
    MEKY MEK! Skutečný svět zvířátek (Tiskárna H.R.G., nakladatelství Pop – Pap)
  • Studentské práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol ‒ Cena Arna Sáňky 
    VZPOMÍNKY NA POMALEJŠÍ SVĚT aneb nekonečné ticho (grafika Barbora Pavelcová, Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň)

  • Ceny za vynikající polygrafické zpracování
    TOVÁRNA NA ABSOLUTNO (texty T Indigoprint, autorské tisky z výšky Tereza Hradilková, laserový výsek Centrum digitálního tisku, nakladatelství Teapot)

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.