Frankenstein nebo Čapek. Ceny Nejkrásnější kniha roku 2022 upozorňují, že nová vydání nesou novou šanci

29. květen 2023

Ceny za nejlepší knižní design roku 2022 ocenily grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách za poslední kalendářní rok. Získalo je nové vydání Frankensteina i Továrny na Absolutno, nebo fotografická publikace o sbírání výtvarného umění za socialismu.

Nejkrásnější knihou v oblasti beletrie se stalo nové vydání Frankensteina od Mary Shelleyové z vydavatelství Take Take Take, které ukazuje, že i starší a vícekrát vydané texty mohou s novou úpravou znova zaujmout. Tomu přispívá i fakt, že dvakrát porota ocenila osobité vydání románu Karla Čapka Továrna na Absolutno z nakladatelství Teapot, které si kromě 3. místa v kategorii bibliofilií a autorských prací odneslo 1. místo za vynikající polygrafické zpracování. Nejkrásnější dětskou knihou je hravý fantaskní příběh Do Nepaměti od Tomáše Končinského a Daniela Špačka s úpravou Petra Štěpána. V kategorii katalogů získali první místo Štěpán Malovec a Martin Odehnal za publikaci Jdu prachu samotou s průhledy do zahrad: Reynek v dialogu, který edičně připravil Miloš Doležal.

Čtěte také

„Neokoukaná forma přesně na míru obsahu publikace. Výjimečná realizace,“ zhodnotila porota první místo v kategorii Odborná literatura pro titul Útěcha bydlením: Život soukromého sběratele za železnou oponou. V kategorii učebnic bodovalo Bydlení: Navrhování bytového interiéru od Ivy Potůčkové, přičemž porota také naznačila, že vítězství bylo suverénní, protože u učebních materiálů je stále prostor ke zlepšení a konkurence nedosahovala kvality oceněného titulu. „I praktická příručka může a má své uživatele rozradostnit," doplnilo k tomu laudatio poroty. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění je katalog vydaný k výstavě Jana Ambrůze v Domě umění města Brna a v kategorii bibliofilií a autorských prací upoutala pozornost Kniha vnímání od Lucie Lučanské. Ocenění Nejkrásnější české knihy roku upozorňuje i na kvalitní tiskaře, přičemž většinu knih z prvních až třetích míst všech kategorií vytiskly pouhé dvě tiskárny: Helbich (13 titulů) a Protisk (6 titulů).

V rámci slavnostního ceremoniálu byla poprvé vyhlášena zvláštní cena Nejkrásnější česká kniha století ve spolupráci s tvůrci projektu Identita – příběh českého grafického designu. Vítěze vybere odborná porota z knih vydaných od roku 1900, hlasovat je možné prostřednictvím nominačního formuláře na webu projektu Identita. Výsledky budou zveřejněny v květnu 2024. 

Nejkrásnější knihy roku 2022

Odborná literatura
ÚTĚCHA BYDLENÍM: Život soukromého sběratele za železnou oponou (grafika Milan Nedvěd, nakladatelství PositiF, Tiskárna Helbich)

Krásná literatura
FRANKENSTEIN (grafika Nikola Janíčková, ilustrace Anežka Hájková, nakladatelství Take Take Také, Tiskárna Protisk)

Literatura pro děti a mládež 
DO NEPAMĚTI (grafika Petr Štěpán, ilustrace Tomáš Končinský, Daniel Špaček, nakladatelství Albatros, Tiskárna Helbich) 

Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky 
BYDLENÍ: Navrhování bytového interiéru (grafika Matěj Hanauer, Petra Roubalová ‒ Studio DIP, ilustrace Iva Potůčková, Matěj Hanauer, Petra Roubalová ‒ Studio DIP, nakladatelství Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Tiskárna Helbich)

Knihy o výtvarném umění 
JAN AMBRŮZ (grafika Tereza Bierská, Nela Klímová ‒ Studio Zobrazení, Nakladatelství VUTIUM, Spolek přátel Domu umění města Brna a Dům umění města Brna, Tiskárna Helbich)

Katalogy 
JDU PRACHU SAMOTOU S PRŮHLEDY DO ZAHRAD: Reynek v dialogu (grafika Štěpán Malovec, Martin Odehnal, nakladatelství Nadační fond 8smička, Tiskárna Helbich)

Bibliofilie a autorské práce 
KNIHA VNÍMÁNÍ (grafika Lucie Lučanská, ilustrace Lucie Lučanská, nakladatelství Lux – Michal Štěpánek, Tiskárna Helbich)

Kniha Mařka, autorka Adéla Marie Jirk

 Speciální ocenění

 • Cena PNP a UPM pro mladé úpravce do 30 let 
  DĚJINY HUDBY: klasika (grafika Jakub Janeba, nakladatelství Šárka a Jakub Janeba ‒ hyjé ateliér)
 • Cena Vojtěcha Preissiga udělovaná Spolkem českých bibliofilů
  PIET MONDRIAN (grafika Mathias Paclík, nakladatelství VOŠG a SPŠG Hellichova
 • Cena SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod 
  MAŘKA (ilustrace, grafika Adéla Marie Jirků, nakladatelství wo-men)

 • Cena Unie grafického designu 
  CHRÁMY PENĚZ: Postmoderní architektura českých bankovních domů a spořitelen v devadesátých letech 20. století (grafika Martin Groch, Jakub Samek, nakladatelství Bigg Boss

 • Zvláštní cena Svazu polygrafických podnikatelů
  MEKY MEK! Skutečný svět zvířátek (Tiskárna H.R.G., nakladatelství Pop – Pap)
 • Studentské práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol ‒ Cena Arna Sáňky 
  VZPOMÍNKY NA POMALEJŠÍ SVĚT aneb nekonečné ticho (grafika Barbora Pavelcová, Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň)

 • Ceny za vynikající polygrafické zpracování
  TOVÁRNA NA ABSOLUTNO (texty T Indigoprint, autorské tisky z výšky Tereza Hradilková, laserový výsek Centrum digitálního tisku, nakladatelství Teapot)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.