Galerie Rudolfinum mění vedení. Čeká ji od Nového roku změna kurzu?

22. prosinec 2023

Od ledna 2024 se ujímá vedení pražské Galerie Rudolfinum britská historička umění a kurátorka Julia Tatiana Bailey. Se svým projektem zvítězila ve dvoukolovém výběrovém řízení.

Julia Tatiana Bailey studovala v Londýně a Washingtonu, jako kurátorka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Praha připravila například výstavy – Alberto Giacometti, Viktor Pivovarov: Moskevská gotika a Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal. Před tím pracovala v oblasti akvizic středoevropského a východoevropského umění v Tate Modern v Londýně a jako projektová manažerka se podílela na celé řadě uměleckých projektů v Británii a Spojených státech.

Čtěte také

Karel Oujezdský se Julie Tatiany Bailey zeptal, s jakými plány a předsevzetími do funkce řediteky Galerie Rudolfinum nastupuje. V čele galerie střídá historika umění a kurátora Petra Nedomu. Galerie Rudolfinum za 30 let pod jeho vedením uspořádala na 120 výstav, které navštívilo přibližně milión sedm set tisíc návštěvníků. Projektů se zúčastnila více než tisícovka domácích a zahraničních umělců.

autoři: Karel Oujezdský , nav
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.