František Drtikol: Umění fotografické. Výběr z úvah fotografa a znalce východních nauk
Michal Pavlata čte ze souboru Oči široce otevřené, který na začátku 30. let sepsal František Drtikol. Jeho unikátní výpověď, fotografické krédo, poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
František Drtikol působil jako fotograf, malíř, grafik a mystik. Narodil se 3. března 1883 v Příbrami, zemřel 13. ledna 1961 v Praze. Po maturitě na příbramském gymnáziu (1898) se vyučil fotografem a v letech 1901–1903 absolvoval odbornou fotografickou školu v Mnichově. V letech 1903–1906 cestoval po Německu a Švýcarsku, kde též krátce pracoval. V letech 1907–1910 vlastnil fotoateliér v Příbrami, 1910–1935 v Praze.
V jeho počáteční tvorbě převládají akty a alegorické výjevy v duchu secesního zobrazování, ve 2. polovině 20. let pak fotografoval originální akty v geometrických dekoracích, zdůrazňující dynamické pózy modelek a krásu ženského těla. Současné se věnoval portrétní fotografii (portrétoval mnohé významné osobnosti, mj. T. G. Masaryka, E. Beneše, L. Janáčka, R. Thákura, H. Manna) a tiskové techniky obohatil o vynález fotolitografie.
Čtěte také
Od mládí se zajímal o filozofii, náboženskou mystiku a teozofii. Pod vlivem buddhismu a dalších východních náboženských a filozofických systémů se v 1. polovině 30. let soustředil na symbolické náměty s vyřezávanými figurami. V roce 1935 uzavřel svůj ateliér a začal se věnovat pouze duchovní meditaci, malířské a grafické tvorbě, jíž se snažil symbolisticky vyjádřit své vnitřní stavy a vize, i překladům náboženské a filozofické literatury.
František Drtikol patří k předním světovým fotografům. Jeho dílo je zastoupeno v nejvýznamnějších galeriích, muzeích i soukromých sbírkách.
Související
-
Od Františka Drtikola k Dagmar Peckové aneb spořilovská bohéma kdysi a nyní I.
Spořilov je zahradní město, které je oficiálně součástí pražských Záběhlic. Záběhlice jsou ale pro Spořilováky daleko – Spořilov je prostě samostatná jednotka.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...