Jan Němec: Dějiny světla. Román o Františku Drtikolovi
Jedna z nejpřekládanějších českých knih posledních let – o nejslavnějším českém fotografovi 20. století. To je román Jana Němce o Františku Drtikolovi Dějiny světla. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Říká se, že amatérský fotograf řeší fotoaparáty, profesionál objektivy a Mistr světlo. Fotografa Františka Drtikola oslovovali za první republiky Mistře a světlo ho skutečně provázelo celým životem, nejprve jako fotografa a později také jako duchovního učitele.
Muž rozporů
Jako tolik jiných velkých umělců i Drtikol byl mužem protikladů. Je spojený hlavně s Prahou, kde měl za první republiky svůj slavný atelier na rohu Jungmannovy a Vodičkovy ulice. Ale pocházel z Příbrami a v Praze působil tak trochu jako dandy z maloměsta. Vystavoval na čtyřech kontinentech, vypracoval se ke světové slávě, ale jako živnostník dvakrát v životě zkrachoval.
Světovou slávu si vydobyl hlavně akty. Dnes se prodávají na aukcích za statisíce. V osobním životě ale neměl na ženy štěstí. Ještě před první válkou se bláznivě zamiloval do své modelky Elišky Janské, ta ho ale odmítala. Po válce se oženil s tanečnicí Ervínou Kupferovou, ale manželství netrvalo dlouho.
Drtil jsem kola, která mě svírala
Mohl pohodlně žít ze své pověsti a slávy, ale mířil do jiných výšin. Na přelomu 20. a 30. let se Drtikol obrátil k buddhismu a prý i dosáhl nirvány, zrovna když kráčel po Václavském náměstí. V jeho životě ale byl ještě jeden rozpor, téměř trhlina: to když uznávaný duchovní učitel vstoupil v roce 1945 do Komunistické strany Československa a formálně v ní setrval až do své smrti (1961).
Čtěte také
Za životopisný román o Drtikolovi Dějiny světla obdržel brněnský spisovatel Jan Němec v roce 2014 Cenu česká kniha a Cenu Evropské unie za literaturu. Vypráví Drtikolův život především jako příběh světla. Toho vnějšího, s nímž Drtikol pracoval jako fotograf, ale i toho vnitřního, ke kterému se obrátil v druhé polovině života.
V polovině ledna uplyne od Drtikolovy smrti 60 let. K této příležitosti vysíláme reprízu rozhlasové adaptace, kterou podle své knihy připravil sám autor.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.