Francouzská ouvertura

29. únor 2024

Nová nahrávka cembalisty Jiřího Havrlanta. Hodnocení připravil Milan Bátor.

(…) Cembalo zní na Havrlantově nahrávce opravdu překrásně a velmi vkusně. Jednotlivé části Francouzské ouvertury mají elegantní taneční kouzlo a jsou hrány s velkou grácií a drajvem. Její starosvětské kouzlo je vyváženo následující Toccatou, která reprezentuje Bacha jako odvážného experimentátora. I zde Havrlant zachytil energii vtělenou skladatelem do notového zápisu. Hudba, kterou slyšíme je nervní a vzrušená. Havrlant přesně vycítil, co konkrétní věta potřebuje. Skvěle vystihl improvizační charakter prostřední volné věty, závěrečnou fugu pak vykreslil v obdivuhodné agogické vlně, která je mnohotvárná na detaily. Nahrávka cembalisty Jiřího Havrlanta s kompozicemi Johanna Sebastiana Bacha je reprezentativní a po zvukové i interpretační stránce splňuje veškerá kritéria pro její uvedení na mezinárodní hudební fórum. (…)

autoři: Robert Rytina , Daniel Jäger
Spustit audio

Související

  • Maestro

    Soundtrack k filmu o životě amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina. Hodnocení připravil Robert Rytina.

  • Sweeney Todd – The Demon Barber of Fleet Street

    Nová nahrávka klasického broadwayského muzikálu Stephena Sondheima. Hodnocení připravil Robert Rytina.

  • Sogno

    Nové album mexického tenoristy Javiera Camareny s výběrem písní italského hudebního skladatele Paola Tostiho. Hodnocení připravil Robert Rytina.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.