Filmař Pavel Juráček znovu obsazuje Zábradlí. Co prozradí inscenace O Pavlovi?

28. duben 2023

České divadlo se jím zdá být fascinované. Během posledních deseti let se fenomén Pavla Juráčka, filmového scénáristy a režiséra tzv. nové vlny, objevuje na scéně už potřetí. Tentokrát v dramatizaci knihy Dani Horákové O Pavlovi. Pražské Divadlo Na zábradlí tak navazuje na svůj oceňovaný titul Zlatá šedesátá (2013). Výchozí materiál, inscenační styl i tvůrčí tým je ale nový.

Chartistka Daňa Horáková byla spolu s Juráčkem vystěhována z Československa v rámci projektu Asanace. Ve své knize z roku 2021 se ohlíží za jejich soužitím v mnichovském exilu mezi stěnami malé garsonky. A jak vypadá volná adaptace režisérky Anny Klimešové a dramaturga Petra Erbese? Na to se ptala Šárka Švábová přímo tvůrců.    

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.