Festival Pražské jaro je letos on-line. Vltava nabídne sedm přímých přenosů zvukem i obrazem

Pražské jaro 2020 se v době pandemie přesouvá do online prostředí, vychutnejte si koncerty a další program každý den! Základem alternativního programu festivalu je celkem jedenáct koncertů a Český rozhlas Vltava jich v přímém přenosu nabídne sedm. Kromě přenosů v éteru nabízíme i záznamy většiny videopřenosů na našem Facebooku. Historii Pražského jara můžete denně objevovat v Poledních koncertech, nalaďte si Vltavu vždy ve 12:00.

Podívejte se na videopřenos benefičního koncertu České filharmonie a podpořte veřejnou sbírku SOS Česko.
Na programu 23. května byly scény a árie z oper Figarova svatba, Don Giovanni anebo části z Koncertu pro flétnu a harfu a Symfonie C dur Jupiter. Účinkují Kateřina Kněžíková, Simona Houda Šaturová, Adam Plachetka a další.

Přímé přenosy z Pražského jara 2020 na Vltavě

Začátek vždy ve 20:00. Všechny koncerty zazní ve vysílání a formou videostreamu na vltavském Facebooku.
Vltavský Polední koncert nabídne v době konání festivalu desítky archivních rozhlasových snímků z celé historie Pražského jara.

Posluchači se v rámci festivalu mohou těšit na mimořádný program v podání stěžejních českých těles a interpretů. Česká filharmonie, SOČR, PKF – Prague Philharmonia a FOK chystají komorní repertoár k uvedení v tradičních prostorách, tedy v Rudolfinu, Obecním domě a ve vinohradském studiu S1 v případě rozhlasových symfoniků.

Program připravený speciálně pro tuto příležitost přednesou také společně soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704. Naopak v duu pouze s klavírem uvede Schubertovu Zimní cestu Adam Plachetka. 

Hudebníky nastupující generace svede dohromady pestrý koncert v Sále Martinů na pražské HAMU, původně plánovaný jako několik oddělených akcí. Zahrají klavírista Jan Čmejla, houslista Eduard Kollert, bicista Ladislav Bilan, Jr. a klarinetistka Anna Paulová. Ze záznamu Vltava později nabídne i samostatný recitál kytaristy Lukáše Sommera.

Vltava je tradičním partnerem Pražského jara a v letošním výjimečném ročníku vnímáme naši roli ještě zodpovědněji. V éteru nabídneme většinu plánovaných koncertů festivalu, mezi nimi pochopitelně i koncert SOČRu z rozhlasového studia S1.
Jaroslava Haladová, šéfredaktorka ČRo Vltava

Na závěrečném koncertě měla původně zaznít Beethovenova Devátá symfonie a připomenout tak skladatelovo výročí i jubileum festivalu, s jehož historií je dílo úzce spjato. Dirigent Jakub Hrůša ale s Českou filharmonií připravuje provedení dvou pozdních Beethovenových kvartetů v úpravě pro smyčcový orchestr.

autor: Jan Mazura

Odebírat podcast

Související