Ferdinand Peroutka: Úděl exilu, Úděl svobody

14. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslava Fenclová Peroutková a Ferdinand Peroutka ve studiu Svobodné Evropy

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Literatura, i když o to vědomě neusiluje, má hluboký morální vliv. Poslechněte dva z rozhlasových projevů, které psal Ferdinand Peroutka pro stanici Svobodná Evropa v letech 1951–1977. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Rudolf Pellar
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2003

Spisovatel, dramatik a publicista Ferdinand Peroutka (1895–1978) patřil k nejvýznamnějším představitelům české demokratické žurnalistiky, jeho dílo i veřejné působení byly neslučitelné s totalitním prostorem Československa, do exilu odešel v dubnu 1948.

Ve dvou rozhlasových projevech pro stanici Svobodná Evropa se Peroutka zamýšlí nad údělem spisovatele v exilu (tedy mimo své jazykové prostředí), nad společností svobody (včetně světa reklamy) a místem literatury v ní. Věří, že literatura, i když o to vědomě neusiluje, má hluboký morální vliv. Mluví také o přemíře slov, která vyhovuje některým autorům, a dochází k závěru, že literatura by se velice změnila, kdyby „spisovatelé psali jen to, co vědí, jen o tom, čemu rozumějí“.

autoři: Petr Gojda , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová