Federico García Lorca: Láska dona Perlimplína a vášnivost Belisina. Jiří Lábus v lyrické grotesce

5. říjen 2024

Komediální hříčka o starém mládenci, který se sice trochu nedopatřením, ale o to vášnivěji zamiluje a k naplnění své touhy zosnuje velmi originální intriku s tragickým koncem. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava a dramaturgie: Martin Velíšek
Účinkují: Jiří Lábus, Klára Suchá, Jaroslava Obermaierová, Jaroslava Kretschmerová, Stanislav Zindulka, Ladislav Trojan a Jaroslav Koller
Překlad: Miloslav Uličný
Hudba: Zdeněk Zdeněk
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: 2018

Federico García Lorca se do dějin dramatu zapsal především svými tragédiemi. Příznačné jsou pro něj výrazné ženské hrdinky. Příběh o starém mládenci je tedy v jeho díle trochu výjimečný. Velmi originální je také spojení lyriky a grotesky. Lorca obrací zažitý komediální motiv žárlivého starce k překvapivé, tragické pointě. 

Perliplín vskutku prožívá rozkoš fyzického dotyku a Belisiny duše se překvapivě dotkne pravý cit.
V. Königsmark

Na Lorcovu počáteční dramatiku měly velký vliv postupy loutkového divadla, velikáni španělské dramatiky Lope de Vega a Calderón de la Barca, ale je zároveň i syntézou modernistických básnických tendencí. Jeho divadelní debuty představují krátké hry loutkového typu a fraškovitých hříček, které byly vydány pod názvem Pimprlata, tragikomedie o donu Kryštofousovi a panince Rositě a ve sbírce Krátké divadelní hry. Jeho tvorba pro divadlo pokračuje divokou fraškou Čarokrásná ševcová (1930) a erotickou féerií Láska dona Perlimplína a vášnivost Belisina (1933). K jeho dramatickým vrcholům patří lidová romance Mariana Pinedová (1925), krátká hra Publikum (1933), Neprovdaná paní Rosita neboli Mluva květů (1935) a dramata Krvavá svatba (1933), Yerma (česky i Pláňka, 1934) a Dům Bernardy Albové (1936).

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.