F. M. Dostojevskij: Krokodýl. Jan Libíček v příběhu muže, který se zabydlel v krokodýlích útrobách

30. listopad 2021

Jméno Fjodora Michajloviče Dostojevského je synonymem velkých románů postihujících temné stránky lidské psychiky i drama věčného zápasu dobra se zlem. V autorově literárním odkazu však nechybí ani humoristická a satirická díla napsaná v téměř v gogolovském duchu. K těm nejzdařilejším patří Krokodýl z roku 1864. Zdramatizovanou povídku s výbornými herci poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Ivan Matvěj (Jan Libíček), žena Ivana Matvěje Jelena Ivanovna (Jaroslava Adamová), přítel Ivana Matvěje (Rudolf Pellar), Timofěj (Čestmír Řanda) a Němec (Jiří Šašek)
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: v roce 1971

Sledujeme neuvěřitelnou historii váženého úředníka Ivana Matvejiče, který je vinou vlastní neopatrnosti spolknut vystavovaným krokodýlem. Po počátečním zděšení přítomných, mezi kterými nechybí německý majitel vystavovaného zvířete, manželka nebohého úředníka a jejich rodinný přítel, se všichni uklidní, když se z útrob krokodýla ozve Ivan Matvejič – živ a zdráv. Jako zázrakem přežil a jistě se stejně snadno, jako se dostal do krokodýlova břicha, dostane zase ven.

Rozhlasovou dramatizaci Dostojevského povídky natočil v roce 1971 režisér Jiří Horčička s výborným hereckým obsazením, kterému vévodí Jan Libíček v roli Ivana Matvejiče a Jaroslava Adamová jako jeho žena Jelena Ivanovna. Reprízu uvádíme u příležitosti letošního listopadového 200. výročí narození F. M. Dostojevského (*11. 11. 1821).

Čtěte také

Nastudování si můžete porovnat s inscenací režiséra Miroslava Buriánka natočenou v roce 1995 v plzeňském studiu, která bude na vltavském webu k poslechu do 5. prosince.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.