Ewald Murrer: Fú. Výběr ze sbírky, v níž se poutník vydává za východní zrcadla

27. srpen 2023

Fú jsou hory, v nichž bydlí vítr. Jedno z míst, na jaká přijdete, půjdete-li s básníkem po jeho cestě za východní zrcadla. Murrer se v této své sbírce pohybuje v nových kulisách, inspirací je mu orientální poezie – především čínská, japonská a korejská, ale třeba i perská. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Ewald Murrer
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Petr Gojda
Premiéra: 27. 8. 2023

Krajina pod horou Fú je zabydlena všelijakými tvory, často obdařenými nadpřirozenou mocí. Cestou s nimi a za nimi na vše padají květy, září mírné lampy a ohně, svítí Měsíc i Slunce, barevné kameny jitří smysly. Jakkoli krajina je zdánlivě „nová“, poutník je týž. I tady putuje s radostí, ve štěstí, s nadějí, i tady ho provází melancholie, smutek, prchavost, marnost či osamění.

Ewald Murrer (*1964 v Praze) je autorem řady básnických sbírek. Publikovat začal v osmdesátých letech v prostředí undergroundu, podílel se mj. na legendárním sborníku Už na to seru, protože to mám za pár, jeho texty jsou zastoupeny i v antologii poezie druhé generace undergroundu U nás ve sklepě (Revolver Revue, 2013). Z posledních let jmenujme Tma se mne dotýkala (Argo, 2018), Noční četba (Aula, 2019) a Tajný sběrač levandule (Aula, 2020).

Spustit audio

Související