Erlend Loe: Naivní, ale super

Erlend Loe, norský spisovatel (2010)
Erlend Loe, norský spisovatel (2010)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Literární pásmo věnované současnému norskému spisovateli a jeho „jednoduchému“ pohledu na složité věci. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Erlend Loe působí na norské literární scéně déle než pětadvacet let a řadí se k velmi plodným autorům. Na kontě má 12 knih pro dospělé a řadu knížek pro větší i menší dětské čtenáře. Věnuje se rovněž tvorbě filmových scénářů.

Ve známost vstoupil svým druhým románem Naivní. Super, který záhy získal označení „generační“ a prozatím byl přeložen do více než 30 jazyků včetně češtiny (podobně jako i další autorovy romány Fakta o Finsku, Doppler, Náklaďáky Volvo, Konec světa tak, jak ho známe).

V anotacích ke knize Naivní. Super se s oblibou uvádí, že se jedná o jednoduchý román o složitých věcech. Jednoduchost a pohled na svět jakoby dětskýma očima, je pro Erlenda Loea zcela typický a prochází celou jeho tvorbou. Bývá proto označován za zakladatele nového naivismu, literárního směru, který vznikl v Norsku v posledním desetiletí 20. století jako reakce na přeestetizování literatury. Je pro něj typická malá dějovost, nekomplikovanost postav i ústředního příběhu a také jemný humor a ironie, které vyplývají ze záměrně triviálního nahlížení na svět.

Postavy Loeových románů bývají často podivíni žijící více či méně dobrovolně na okraji společnosti, které nerozumí, nesouzní s ní a chtějí se od ní nějakým způsobem distancovat. Všichni jdou proti proudu, zároveň se však cítí osamělí a touží po někom blízkém, kdo by je pochopil a měl je rád.

Z vlastních překladů připravila: Kateřina Krištůfková
Účinkují: Luboš Veselý, Josefina Voverková, Marie Štípková, Anna Balcarová, Ondřej Brousek a další
Režie: Izabela Schenková