Ephraim Kishon: Sallach

Kibucová stráž, 1936
Kibucová stráž, 1936

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jak získat peníze na věno v kibucu, kde všichni pracují zadarmo? Rozhlasovou hříčku izraelského humoristy poslouchejte on-line do 25. května 2018.

Na rozhlasovém jevišti si v rámci Izraelského týdne připomeneme dílo oblíbeného izraelského humoristy Ephraima Kishona.

Když kůň vejde do baru, kde tančí Arabové, je z toho Izraelský týden

Izraelský týden na Vltavě

Před sedmdesáti lety byl založen stát Izrael – bylo dosaženo snah světového sionistického hnutí a svět v očích mnohých splatil dluh židovským exulantům roztroušeným po uprchlických a internačních táborech Evropy. Rozhodli jsme se letos Izraeli věnovat tematický týden v literárních a publicistických řadách i v hudbě.

Narodil se roku 1924 jako Ferenc Hoffmann v maďarské židovské rodině. Druhou světovou válku prožil v několika koncentračních táborech. Několikrát jen šťastnou náhodou unikl smrti, zachránil se útěkem z pochodu smrti a dny do konce války prožil v Budapešti pod falešnou identitou, vydával se za slovenského dělníka.

Po válce studoval umění a literaturu. Kvůli komunistickému režimu z Maďarska v roce 1949 odešel do Izraele, přijal tu nové jméno Ephraim Kishon a brzy se prosadil jako satirik a populární glosátor izraelského života. Ještě za jeho života mu vyšlo na 50 většinou povídkových knih, prosadil se však i jako autor divadelních her a filmových scénářů, které sám režíroval a získal za ně dva Zlaté glóby a dvě nominace na Oscara.

Je zajímavé, že největších nákladů dosahovaly jeho knihy v německých vydáních. „Je to pro mě úžasná satisfakce, když vidím, jak vnoučata mých katanů stojí ve frontě na mé knihy,“ komentoval to. Myšlenku kolektivní viny Kishon odmítal a v Německu udržoval četná přátelství.

Zvláštní postavení zaujímají v Kishonově díle příběhy Sallaha Shabatiho, orientálního židovského přistěhovalce, který se s nevšední vychytralostí snaží prosadit v nové konkurenci a zabezpečit svou početnou rodinu. V rozhlasové inscenaci z roku 1991 se Sallachova dcera chce vdát za mladíka, který žije v kibucu. Prohnaný otec chce na svatbě vydělat a po orientálním způsobu žádá za dceru vyplatit věno. Co si však má nápadník počít, když v kibucu žádné peníze nevydělává?

Režie hry se ujal Josef Schwarz-Červinka, který do titulní role obsadil Josefa Somra. S ním si zahráli Růžena Merunková, Věra Hučínová, Lukáš Hlavica, Jiří Hálek, Marie Marešová, Václav Vydra, Jaroslav Kepka a další.

Osoby a obsazení: Sallach Šabati (Josef Somr), Paní Šabatiová, jeho žena (Růžena Merunková), Chabuba, jeho dcera (Věra Hučínová), Sigi (Lukáš Hlavica), Neumann (Jiří Hálek), Frieda (Marie Marešová), Čečik (Václav Vydra), Bačeva (Vida Neuwirthová), Goldstein (Jaroslav Kepka), Gula (Jaroslava Drmlová), Hlasatel (Jiří Knot), Autor (Josef Červinka) a další

Překlad: Miloš Veselý
Hudební improvizace: Alžběta Rejšková a Vladimír Merta
Dramaturg: Hynek Pekárek
Režie: Josef Červinka

Natočeno v roce 1992.