Earl Burtnett's Biltmore Trio

Earl Burtnett, byl pianista, skladatel, ale především respektovaný kapelník orchestru v hotelu Biltmore v Los Angeles. V rámci této kapely vystupovalo také Biltmore Trio, jehož členové ovládali řadu strunných nástrojů (různé druhy kytar a ukulele), hlavně však skvěle zpívali.

Po vzniku Tria v roce 1927 netrvalo dlouho a řada jeho písní byla nahrána na gramofonové desky, které se velmi dobře prodávaly; dlužno poznamenat, že také díky mnoha rozhlasovým přenosům přímo z kalifornského hotelu Biltmore. V Biltmore Triu účinkovali vedle Earla Burtnetta také Paul Gibbons, Eddie Bush a Bill Seckler. Jejich věhlas byl tak velký, že i další orchestry angažovaly zpěváky pro podobné rozšíření svého programu.

Zajímavý, bohužel však tragický, byl další osud šéfa orchestru Earla Burtnetta. Vše vypadalo zpočátku velice nadějně – účinkování ve dvou filmech, nahrávaní pro přední gramofonové společnosti, rozhlasové pořady. Až do vánoc 1935 bylo vše v pořádku. Přímo na Štědrý den začal Earl Burtnett pociťovat intenzivní bolesti břicha, vyšetřující lékař pojal okamžitě podezření na zánět slepého střeva a navrhl okamžitou operaci. Burtnett mu však řekl, že apendix mu byl operován už někdy před patnácti lety. Jeho stav se však prudce zhoršoval, byl tedy přece jen operován a lékaři zjistili, že jde opravdu o akutní zánět slepého střeva, ale že se mezitím rozvinul i zánět pobřišnice. Antibiotika tehdy ještě nebyla, a tak Earl Burtnett infekci během několika dní podlehl. Bylo mu 39 let. I takto svět přichází o hudebníky.

Jazzofon přinese výběr z mnoha nahrávek Biltmore Tria.

Earl Burtnett v samotném triu neúčinkoval. Uvidíte a uslyšíte ho však v následujícím hudebním filmu z roku 1929 jako konferenciéra: