Divadlo na Vinohradech terčem sarkastického výpadu. Odehraje se tu Pronásledování a umučení dr. Šaldy od Karla Steigerwalda

23. leden 2024

Světovou premiéru si hořká tragikomedie Pronásledování a umučení dr. Šaldy odbyla před dvaceti lety ve Stavovském divadle v Praze. Národní divadlo tehdy zatajilo jméno autora a anonymní dílo automaticky vyvolalo kýžené spekulace. Později odtajněný spisovatel a novinář Karel Steigerwald se teď dočká dalšího uvedení své hry, a to už tento pátek na Studiové scéně pražského Divadla na Vinohradech.

„Je to čistá komedie pálící do vlastních řad. Je to pro mě zábavné setkání, protože jak ty hry Karla Steigerwalda znám a z určitého úhlu jim rozumím, tak vstupuji do známého terénu, který je současně úplně jiný,. A to je hrozně zábavná situace,“ říká režisér Šimon Dominik, který už má za sebou tři režisérské zkušenosti s hrami Karla Steigerwalda.

Není nic lepšího, než si dělat srandu sám ze sebe. Člověk, který se neumí zasmát sám sobě, je nějakým způsobem nešťastný.
Marek Holý

Do hlavní dvojrole (ředitele divadla a dramatika) byl obsazen Marek Holý. Nikdy bych nechtěl být ředitel divadla,“ komentuje jednu ze svých postav a dodává: „Je to skvělé v tom, že člověk může použít oba úhly pohledu těch dvou postav, které spolu bojují. A v tom je právě ta komika – kde je nepochopení, to je vždycky legrační.“ Pro Marka Holého je tato inscenace prvním hereckým setkáním s Karlem Steigerwaldem, ale dle všeho si ji velmi užívá: „Musím říct, že už od prvních stránek toho textu jsem se strašně bavil a moc jsem se těšil na to zkoušení, protože střílením do vlastních řad je ta hra prošpikovaná celá. A není nic lepšího, než si dělat srandu sám ze sebe, protože člověk, který se neumí zasmát sám sobě, je nějakým způsobem nešťastný. My se od začátku do konce smějeme sami sobě, což je skvělý.“

Kým se Karel Steigerwald inspiroval při psaní postavy dr. Šaldy? A zapojil se nějak do příprav inscenace? Poslechněte si celý rozhovor s režisérem Šimonem Dominikem a hercem Markem Holým.

autoři: Šárka Švábová , nav
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.