Annie Ernaux poprvé na české scéně. Divadlo MeetFactory zpřítomní v Obyčejné ženě vzpomínku na matku
Jak uchovat vzpomínku živou? Pražské Divadlo MeetFactory nastudovalo text francouzské držitelky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux Obyčejná žena, v němž se autorka vyrovnává se smrtí matky. Premiéru chystá na 20. ledna.
„V našem případě jsme se rozhodli nevyprávět úplně příběh, ale spíš hledat cestu, jak se vyrovnat s tím, když někdo odejde – tedy stvořit ještě úplně jiný příběh pod tím příběhem,“ vysvětluje v našem rozhovoru herečka Ivana Uhlířová. Pro režisérku Elišku Říhovou měla práce na inscenaci charakter intimního setkání: „Zpráva, ke které jsme se v posledních dnech dobrali, je, že přestože člověk odejde, je opravdu možné skrz vědomé vzpomínání… ten vztah žít dál.“
Související
-
Divadelní bilance 2023: Prokletý klaun Houellebecq i globalizovaná kuchyň
Která představení patří podle našich recenzentů a recenzentek k tomu nejlepšímu, co se letos na domácí divadelní scéně urodilo?
-
Istanbulská úmluva vzbuzuje vášnivou polemiku. Do debaty se nyní zapojuje A Studio Rubín
Po inscenacích Jenom matky vědí, o čem ten život je a O bílých heterosexuálních mužích, kteří jedí maso přichází Barbara Herz s další společensky angažovanou hrou.
-
Co když chybí ti nejbližší? Činoherní klub demonstruje konvenční touhu po štěstí nezadaného gaye
Je vám skoro třicet, všechny kamarádky se vdávají a vy jste stále nenašel svůj vysněný protějšek. Jak se s tím vyrovnat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.