Design from the Alps 1920–2020. Publikace objevuje netušené kapitoly evropského designu alpských oblastí
Netradiční a objevná témata v oblasti architektury a designu systematicky zpracovává ve svých knihách švýcarské vydavatelství Park Books. Platí to i o jejich nové publikaci Design from the Alps 1920–2020, která mapuje 100 let produkce architektury, nábytku a průmyslového designu v oblasti Jižních Tyrol a Trentina na hranici Rakouska a Itálie.
Tato oblíbená destinace pro zimní sporty i letní turistiku v jižním Rakousku a severní Itálii skýtá také mnoho zajímavých kreativních příběhů, které se rozhodli autoři výpravné publikace Claudio Larcher, Massimo Martignoni a Ursula Scnitzer vyprávět v uceleném sledu na více jak 450 bohatě ilustrovaných a hutně psaných stranách. Park Books tak opět vydává knihu, která zpracovává zatím doposud nepříliš známé kapitoly evropské architektury 20. století. „Během staletí se mezinárodní alpská oblast Tyrolska, Jižního Tyrolska a Trentina rozvíjela podél starodávných obchodních cest mezi Německem a Rakouskem na jedné a severní Itálií na druhé straně Alp. Podobně jako v moderní a současné architektuře regionu je jeho produktový design v mnoha případech zakořeněn v bohaté místní tradici řemesel,“ uvádí obsah publikace její autoři.
Massimo Martignoni otevírá knihu svým zevrubným úvodem Design from the Alps, který představuje hlavní témata a osobnosti, o kterých se rozepisují jednotliví autoři v dalších úzce zaměřených kapitolách. Ty jsou rozděleny do třech hlavních sekcí: průmyslový design, bydlení a architektura a volný čas. Každý z těchto celků je doslova nabitý desítkami individuálních příběhů o více či méně slavných značkách a výrobcích, designérech a architektech či významných místech a službách, které souvisejí především s turismem a sportem. Dozvíme se historie významných firem oblasti, mezi které patří Swarovski, Salewa, La Sportiva, Riedel a další.
Architekti pak jistě ocenění zevrubné pojednání o předních představitelích horského modernismu působících v této oblasti, jako byli Gio Ponti, Fortunato Depero, Lois Welzenbacher, Nicolaus Prachensky, Franz Baumann, Clemens Holzmeister, Matteo Thun nebo Walter Pichler. K tomu všemu ještě kniha nabízí tucty dalších zapomenutých jmen a pozoruhodných příběhů.
Design from the Alps představuje dokonale vyváženou knihu, která zaujme svou poutavostí jak laiky, tak i odborníky, kteří si zde mohou přečíst mnoho dosud v mezinárodním kontextu nepublikovaných informací. Svými příspěvky doplnili tutu trojjazyčnou publikaci také odborníci a tvůrci samotní jako Antonino Benincasa, Nicoletta Boschiero, Hans Heiss, Hans Leo Höger, Christoph Hölz, Gabriella Parisi, Gianni Pettena, Kuno Prey, Siegfried de Rachewiltz, Ettore Sottsass, Matteo Thun, nebo Marco Zanini.
Související
-
Zemřela Valentine Schlegel. Změnila pohled na postavení ženy v kreativní branži
Valentine Schlegel měla dobrodružnou povahu, byla keramička, designérka a umělkyně. Ve věku 96 let zemřela před dvěma týdny v Paříži.
-
Alessi. 100 let od založení jedné z nejproslulejších designérských značek světa
Když Italové slaví stojí to za to. Výrobce kuchyňských i bytových doplňků Alessi vzdává hold svým spolupracovníkům i hodnotám, které již celé jedno století ctí.
-
Pocta mistrovi italského designu. Muzeum Triennale di Milano skládá hold Vicu Magistrettimu
Po druhé světové válce se Itálie stala světovým lídrem nových tendencí interiérového, produktového i průmyslového designu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.