Design from the Alps 1920–2020. Publikace objevuje netušené kapitoly evropského designu alpských oblastí

8. červen 2021

Netradiční a objevná témata v oblasti architektury a designu systematicky zpracovává ve svých knihách švýcarské vydavatelství Park Books. Platí to i o jejich nové publikaci Design from the Alps 1920–2020, která mapuje 100 let produkce architektury, nábytku a průmyslového designu v oblasti Jižních Tyrol a Trentina na hranici Rakouska a Itálie. 

Tato oblíbená destinace pro zimní sporty i letní turistiku v jižním Rakousku a severní Itálii skýtá také mnoho zajímavých kreativních příběhů, které se rozhodli autoři výpravné publikace Claudio Larcher, Massimo Martignoni a Ursula Scnitzer vyprávět v uceleném sledu na více jak 450 bohatě ilustrovaných a hutně psaných stranách. Park Books tak opět vydává knihu, která zpracovává zatím doposud nepříliš známé kapitoly evropské architektury 20. století. „Během staletí se mezinárodní alpská oblast Tyrolska, Jižního Tyrolska a Trentina rozvíjela podél starodávných obchodních cest mezi Německem a Rakouskem na jedné a severní Itálií na druhé straně Alp. Podobně jako v moderní a současné architektuře regionu je jeho produktový design v mnoha případech zakořeněn v bohaté místní tradici řemesel,“ uvádí obsah publikace její autoři.

Massimo Martignoni otevírá knihu svým zevrubným úvodem Design from the Alps, který představuje hlavní témata a osobnosti, o kterých se rozepisují jednotliví autoři v dalších úzce zaměřených kapitolách. Ty jsou rozděleny do třech hlavních sekcí: průmyslový design, bydlení a architektura a volný čas. Každý z těchto celků je doslova nabitý desítkami individuálních příběhů o více či méně slavných značkách a výrobcích, designérech a architektech či významných místech a službách, které souvisejí především s turismem a sportem. Dozvíme se historie významných firem oblasti, mezi které patří Swarovski, Salewa, La Sportiva, Riedel a další.

Ukázka z publikace Design from the Alps 1920–2020

Architekti pak jistě ocenění zevrubné pojednání o předních představitelích horského modernismu působících v této oblasti, jako byli Gio Ponti, Fortunato Depero, Lois Welzenbacher, Nicolaus Prachensky, Franz Baumann, Clemens Holzmeister, Matteo Thun nebo Walter Pichler. K tomu všemu ještě kniha nabízí tucty dalších zapomenutých jmen a pozoruhodných příběhů.

Design from the Alps představuje dokonale vyváženou knihu, která zaujme svou poutavostí jak laiky, tak i odborníky, kteří si zde mohou přečíst mnoho dosud v mezinárodním kontextu nepublikovaných informací. Svými příspěvky doplnili tutu trojjazyčnou publikaci také odborníci a tvůrci samotní jako Antonino Benincasa, Nicoletta Boschiero, Hans Heiss, Hans Leo Höger, Christoph Hölz, Gabriella Parisi, Gianni Pettena, Kuno Prey, Siegfried de Rachewiltz, Ettore Sottsass, Matteo Thun, nebo Marco Zanini.

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.