De Profundis

2. leden 2024

Deska je pojmenována je podle skladby českého autora slovenského původu Juraje Filase. Jsou na ní ale díla i dalších skladatelů. Interprety jsou trombonista Newyorské filharmonie Joseph Alessi a varhanice Diane Belcher. Hodnocení připravil Petr Veber.

(…) Juraj Filas psal hudbu současnou, ale vědomě a programově se hlásící k romantismu. Trombonistům věnoval ve svém De Profundis do jejich repertoáru nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný příspěvek. Joseph Alessi je mezi nimi takovou autoritou, že může být a je soudobému skladateli skvělým ambasadorem. (…)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.