Daniel Raus: Magie čísel

19. srpen 2022

Nevím, jestli existuje něco jako magie čísel. Hodně lidí na ni věří, já jsem v tomhle ohledu spíše skeptik. Faktem ale je, že už starověcí Řekové byli čísly doslova fascinováni. Mluvili dokonce o jejich dvojí podstatě: věcné a duchovní. Pythagoras hledal v číslech přímo božskou podstatu světa.

Dva a půl tisíce let po něm je jeho „náboženství čísel“ pořád vzrušující. Harmonie hudby, harmonie nebes, harmonie času a prostoru a harmonie čísel tvoří totiž jednotu, která je navěky záhadná. Není jasné, jestli jsme si svět čísel vymysleli, aby bylo jak měřit, sortýrovat, obchodovat a případně okrádat, nebo jestli svět čísel existoval dávno před námi a my ho toliko objevujeme. Jinými slovy: jestli tajemné šifry matematiky vychází z naší hlavy nebo z božského stvoření.

Čtěte také

Nedávno proběhla v Praze na Letné výstava trosek ruských tanků, houfnic a raketových systémů. Exponáty sem dopravilo ukrajinské velvyslanectví a byla to vlastně smutná podívaná, i když – uznávám – nadmíru poučná. Ty zbraně pustošily Černihiv, ale ukrajinští obránci z nich udělali hromadu železa. Jakýsi pomník marnosti. Přesně v duchu slavné věty britského vévody z Wellingtonu, který (když definitivně porazil Napoleona u Waterloo) prohlásil: Kromě prohrané bitvy není nic tak smutného, jako bitva vyhraná.

Výstava na Letné mi připomněla zvláštní číselnou šifru naší novodobé historie. Je spojena se sovětským tankem číslo 23. Za mého dětství byl opředen aurou legend a vyprávění o hrdinských vojácích, kteří si v květnu 1945 nedopřáli odpočinku a jeli ve dne v noci, aby osvobodili Prahu – a když konečně onen tank 23 do hlavního města přibyl, vyskákali z něj unavení hrdinové, zpívali, tancovali a hráli na garmošku, zatímco šťastní Pražané je zasypali šeříky.

Čtěte také

Jako malý kluk jsem toužil ten zázračný tank spatřit na vlastní oči. A jednou se mi to skutečně povedlo. Bylo to ale trochu zklamání. Onen smíchovský tank byl totiž na vysokém podstavci, nemohl jsem si ho prohlížet zblízka. Jasně jsem ale viděl ono magické číslo 23.

Za pár let bylo všechno jinak. V srpnu 1968 nás podobné tanky přepadly a na garmošku nikdo nehrál. Po ulicích mého rodného města Vysokého Mýta se jich valila spousta, protože ruský bolševik si tam udělal základnu. A teď přichází ta magie čísel. Říkal se totiž tehdy vtip o onom tanku na Smíchově. Otázka: co znamená jeho číslo 23? Odpověď: za 23 let se vrátíme. Ono to přesně sedělo: 1945 plus 23 je 1968.

Čtěte také

Okupanti tehdy mluvili o „dočasném“ pobytu, aby to vypadalo, jako že se hodlají vrátit domů. Jenomže my jsme říkali další vtip o tom, že jednotkou ruské dočasnosti je jeden „furt“. A mě tehdy napadla další magie čísel. Co když ona číslovka na smíchovském tanku 23 znamená: pobudeme u vás dalších 23 let. Jakkoliv je to neuvěřitelné, stalo se tak. Okupanti odešli v roce 1991, tedy přesně po 23 letech.

Potom byl ale smíchovský tank 23 přemalován růžovou barvou. A byl to krásný pocit, protože pod ní zmizela i ta číslovka. Magie byla definitivně zlomena. Po dalších 23 letech – tedy v roce 2014 – se nestalo zhola nic.

Takže. Na magii čísel příliš nevěřím. Ovšem s výjimkou tanku 23. A mimochodem, sílu růžové není třeba podceňovat.

autor: Daniel Raus
Spustit audio