Co když se směji tělem, a ne obličejem? Inscenace Hey, Earth! navazuje na experimentální linii tvorby Cirku La Putyka
Novocirkusový soubor Cirk La Putyka už několikrát prokázal, že se nebojí experimentu. Vzpomeňme inscenace Black, Black Woods nebo třeba Honey. Druhá jmenovaná byla dílem belgického choreografa Thomase Steyaerta. Právě ten je podepsán, tentokrát i režijně, pod novinkou Hey, Earth!. V holešovickém prostoru Jatka78 ji uvede dnes poprvé.
Přemýšlela jsem o tom, zda ve mně inscenace probouzí chuť o ní přemýšlet. A jestli je vůbec záměrem tvůrců, aby o ní divák přemýšlel, když oni o divákovi téměř nepřemýšleli.
Hana Strejčková
„Pro mě představuje Hey, Earth! skupinu lidí, individualit, kolektiv, který hledá krásu, útěchu, sounáležitost, smysl, prospěšnost, porozumění, možná radost, veselí a podobné abstraktní ideje. V průběhu svého hledání naráží na riskantní situace, vstupuje do hry křehkost, možná i absurdita. Neustále tedy testuje a mapuje společenské struktury a systémy, kterým tak úplně nerozumí,“ rozvíjí své úvahy Thomas Steyaert, pro kterého prý tvorba znamená vytvářet problémy a hledat řešení: „Snažím se nebýt přímočarý, často svou práci nazývám ‚nezpodobňující fyzickou komunikací‘. Výraz tváře je vždy přímočarý – když nasadím úsměv, je zjevné, že zažívám něco příjemného. Ale co když se směji tělem a ne obličejem?“
Související
-
Nezávislé slovenské divadlo včera a dnes. Divadlo Stoka hostuje v Praze
U příležitosti hostování Divadla Stoka v Praze připomínáme jednu z nejvýraznějších osobností slovenské alternativní scény, režiséra a dramatika Blaho Uhlára.
-
Divadlo ABC hledá v americkém rodinném dramatu Lištičky předobraz dnešní české společnosti
Do Městských divadel pražských se vracejí Lištičky Lillian Hellmanové. V roce 1968 zde sklidila inscenace téhož titulu s Jaroslavou Adamovou v hlavní roli velký úspěch.
-
Plzeňský Mezinárodní festival Divadlo nabízí hvězdné hosty v čele s Comédie-Française
Festival Divadlo je koncipován jako showcase toho nejlepšího, co nabízí současné české divadlo. Každoročně ale přiveze i výběr progresivních zahraničních titulů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.