Češi, kteří ohromili Ameriku. Moravská filharmonie zahájila sezónu Dvořákem i Martinů
Jak Antonín Dvořák, tak Bohuslav Martinů prosluli v 19. a 20. století svými koncerty, symfoniemi i komorním dílem rovněž v USA. Dvořák odjel do New Yorku ze zvědavosti, za penězi i slávou, Martinů se přestěhoval do USA tak trochu nedobrovolně, přesto ze svého amerického pobytu mnohé vytěžil. Oběma se dostalo širokého uznání a jejich díla jsou oblíbena na americkém severu dosud, zvlášť to Dvořákovo. Přímý přenos jsme vysílali 26. září od 19:00.
Rok české hudby pojala Moravská filharmonie Olomouc jako připomínku obou světoběžníků. Klavírní koncert napsal Antonín Dvořák daleko před svou památnou cestou do Nového světa a k jeho „známosti“ ve světě přispěl vedle Svjatoslava Richtera také velký přítel Martinů, klavírista Rudolf Firkušný.
Čtěte také
Klavírní koncert g moll, op. 33 není na první pohled virtuózní, ale o to půvabnější a svým způsobem unikátní. V Olomouci jeho sólový part zahrál třicetiletý Marek Kozák, vítěz mnoha mezinárodních soutěží, proslulý svou neomylnou technikou, originální muzikalitou a vnitřní pokorou k notovému zápisu.
Šéfdirigent Moravských filharmoniků Zsolt Hamar vybral z Martinů díla symbolicky Symfonii č. 1. Je z roku 1942 a v USA ji tak píše už zralý autor. „Charakter díla je klidný a lyrický,“ napsal mj. Martinů v souvislosti s prvním uvedením této symfonie. O kompozici díla Martinů požádal v souvislosti s úmrtím své manželky Natálie šéfdirigent Bostonského symfonického orchestru, velký podporovatel soudobých skladatelů, Američan s ruskými kořeny Sergej Kusevický. A právě on stál v listopadu 1942 za světovou premiérou tohoto díla.
Čtěte také
Na úvod Zahajovacího koncertu Moravských filharmoniků jsme slyšeli Koncertní předehru op. 12, juvenilní dílo třiadvacetiletého Karola Szymanowského. Přímý přenos moderoval Michal Bureš, který vedl rozhovor s šéfdirigentem orchestru i klavíristou Kozákem. Ke koncertu se na webu Českého rozhlasu Vltava můžete vracet po dobu třiceti dní.
Související
-
Naučit se nazpaměť noty nestačí. Hudbu vnímám jako obrazy, říká klavírista Marek Kozák
Jméno rodáka z Frýdku Místku se dlouhodobě pojí s úspěchy v mezinárodních klavírních soutěžích. V současnosti koncertuje po celém světě.
-
Martinů, Wajsar, Čajkovskij v podání České filharmonie a dirigenta Ingo Metzmachera
Festival Dvořákova Praha přichystal pro své posluchače koncert, během kterého se na pódiu setkala Česká filharmonie s dirigentem Ingo Metzmacherem.
-
Mozartova Linecká symfonie a Ariadna Bohuslava Martinů v podání České filharmonie
Poslechněte si koncert České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem dedikovaný 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.