Naučit se nazpaměť noty nestačí. Hudbu vnímám jako obrazy, říká klavírista Marek Kozák
Jméno rodáka z Frýdku Místku se dlouhodobě pojí s úspěchy v mezinárodních klavírních soutěžích. V současnosti koncertuje po celém světě. „Ke každé skladbě si musím vytvořit vztah, pochopit ji, vytvářím si mimohudební obraz. V případě Dvořáka je to příroda, lákavá, neznámá krajina, z níž jde respekt a strach. Přesto do ní moc rád vstupuju,“ říká ve Vizitce. Moderuje Michal Bureš.
Související
-
Klavír je nejlepší důvěrník. Jako dítě jsem s ním trávil víc času než s vrstevníky, říká Ivo Kahánek
Ivo Kahánek, jedenačtyřicetiletý absolvent pražské HAMU, patří mezi nejúspěšnější klavíristy střední generace. Na repertoáru má skladby od baroka po modernu.
-
Zkoušíte skládat hudbu? Poslouchejte lidovky, radí klavírista Zdeněk Král
Bylo mu deset let, když se bolavý zub rozhodl léčit hudbou. Smutná skladba v a moll byla první z několika stovek, které klavírista a skladatel Zdeněk Král dodnes napsal.
-
Češi, kteří ohromili Ameriku. Moravská filharmonie zahájila Dvořákem i Martinů
Jak Antonín Dvořák, tak Bohuslav Martinů prosluli v 19. a 20. století svými koncerty, symfoniemi i komorním dílem v USA. Díla obou jsou oblíbena na americkém severu dosud.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.