Princip společného úsilí. Slavnostní koncert ke 450. výročí Univerzity Palackého v Olomouci

19. listopad 2023

450 let letos slaví druhá nejstarší univerzita u nás. Oslavy vyvrcholily 17. listopadu v olomoucké Redutě Slavnostním večerem, který Český rozhlas Vltava odvysílal v přímém přenosu.

PROGRAM

Jan Vičar – Tomáš Hanzlík – Marek Keprt – Vít Zouhar: Templum Honoris
Suita pro orchestr (světová premiéra)

Marek Keprt - Vít Zouhar - Jan Vičar - Tomáš Hanzlík: Templum Honoris
Suita pro orchestr (světová premiéra)

Antonín Vranický: Koncert pro housle a orchestr č. 7 C dur, op. 11.
Sólistka Hana Kotková
 
Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 1 f moll, op. 10.

Účinkuje Moravská filharmonie Olomouc, řídí Tomáš Brauner.

Večerem v sále provází Dita Mandová-Vojnarová, ze studia komentuje a rozhovory vede Michal Bureš.
V přestávce zazní premiéra dokumentárně-poetického pásma Davida Vody nazvaného Jaké bel? Dobré bel.
Mistři zvuku Zdeněk Slavotínek a Tomáš Přidal
Hudební režie Antonín Schindler 

Kromě proslovů a biskupského požehnání jsme slyšeli světovou premiéru suity Templum Honoris od čtveřice pedagogů spjatých s Univerzitou Palackého: Tomáše Hanzlíka, Marta Keprta, Jana Vičara a Víta Zouhara. Jedná se o hudební paralelu inspirovanou oslavnou hrou Antonína Salteky Saeculum coronatum z roku 1673, kdy Univerzita slavila století svého trvání. Chrám Cti neboli Templum Honoris se v ní otevírá jen těm, kteří se o to svou „velkou a mnohočetnou námahou“ („qui magno, multoque petunt“) zasadí. Připomíná tak jeden ze základních principů, na němž univerzita stojí: společné úsilí. Bez této energie a synergie se vše rozpadá.

Čtěte také

Druhým číslem programu byl Houslový koncert č. 7 C dur, op. 11, Antonína Vranického, který přednesla olomoucká rodačka Hana Kotková. Na závěr symbolicky zazněla Šostakovičova 1. symfonie f moll. Moravskou filharmonii Olomouc řídil Tomáš Brauner.

V přestávce Slavnostního večera jsme kromě anket a rozhovorů odvysílali dárek Českého rozhlasu Vltava Univerzitě Palackého, poetické pásmo básníka a kunsthistorika Davida Vody nazvané „Jaké bel? Dobré bel.“

autor: Michal Bureš
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.