Universitas Olomucensis. Druhá nejstarší univerzita u nás slaví 450 let
Na Univerzitě Palackého v Olomouci studuje třiadvacet tisíc studentů. Mají k dispozici přes tisíc oborů na osmi fakultách. V mezinárodním žebříčku společnosti Thompson Reuters je Universitas Palackiana Olomucensis zařazena mezi top 500 univerzit světa. Čím si vydobila toto renomé? Proč na ní lidé z celého světa studují a vyučují? Jakou roli sehrávají vzdělání a vzdělanost v procesu vytváření a rozvoje sebevědomé, populismu nepodléhající občanské společnosti?
Příběh Universitas Olomucensis začíná na Velikonoce roku 1566, kdy na Hanou dorazili první jezuité. Tehdy vzniká šestitřídní latinské gymnázium. V lednu 1573 potvrzuje papež Řehoř XIII. olomoucké koleji Tovaryšstva Ježíšova původní biskupskou donaci a 22. prosince téhož roku jí císař Maxmilián II. uděluje promoční práva. V Olomouci tím vzniká plnohodnotná univerzita o dvou fakultách – filozofické a teologické.
Následují hvězdné momenty i období úpadku a útlumu. Svobodné uvažování střídají období jediné možné pravdy, která jsou následně odplavena povstáními, válkami a revolucemi. Bojuje se, obsazuje, okupuje, buduje i objevuje. Císaři odcházejí, přicházejí prezidenti – Univerzitas Olomoucensis všechny pozemské sváry přežije a trvá. Rozhlasový archiv je plný unikátních zvukových záběrů, jež to dokládají. Necháme je v obnovené premiéře zaznít.
Nová etapa se začíná psát po druhé světové válce. 21. února 1947 se v olomoucké Redutě koná slavnostní shromáždění, na kterém je slavnostně otevřena Univerzita Palackého v Olomouci. V květnu 1990 na ní obdrží první čestný doktorát na území Československa někdejší disident Václav Havel.
Související
-
Pavel Josef Vejvanovský po 330 letech. Hudební výprava za osobností a dílem barokního skladatele
Je Vejvanovský utajeným a utahovaným géniem, nebo jen biskupským sluhou? Jak se prováděly a provádějí jeho skladby?
-
A nezapomínej na všecka dobrodiní. Osudy germanistky Ingeborg Fialové-Fürst
„Prožila jsem báječné dětství,“ začíná své vyprávění Ingeborg Fialová-Fürst. V Osudech se ohlíží za svými pionýrskými léty, obdobím emigrace i dobou polistopadovou.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka