Zázračné zrození víry a magické přírody. Sebevědomé zahájení koncertní sezóny Moravské filharmonie Olomouc

7. říjen 2022

Švýcarský dirigent Christian Knüsel miluje vysoké hory své země a také na ně podniká výlety. „Připadám si často jako horský vůdce, když z dirigentského stupínku pomáhám zdolávat úskalí skladby a zároveň hráčům i publiku odkrývám její krásy“, uvedl Christian Knüsel pro Český rozhlas. S Moravskou filharmonií Olomouc zahájil 22. září 2022 v Redutě její 77. sezónu a vydařený večer korunoval výkon violoncellisty Christopha Croisé.

Večer s názvem Zázračné zrození víry a magické přírody uvedla zejména díky uhrančivému sólu flétny jedna z nejpopulárnějších skladeb Clauda Debussyho Faunovo odpoledne (1892–1894). V preludium podle básně Stéphana Mallarméa jde dle slov skladatele o sled obrazů, v nichž plynou touhy a sny fauna v odpoledním horku. „Všude se Debussy jeví jako duch novátorský: jeho výhodou bylo, že při veškeré nezvyklosti techniky uměl své hudbě vdechnout dráždivou krásu a galského ducha“, charakteristika Václava Holzknechta z 60. let je stále aktuální.

Zahajovací koncert nové sezóny Moravské filharmonie Olomouc ze dne 22. září 2022

V souvislosti s dílem Schelomo s podtitulem Hebrejská rapsodie pro violoncello a orchestr (1916) napsal její autor Ernest Bloch svému příteli Philipu Halemu: „Je to židovská duše, která mě zajímá, komplexní, zářící, znepokojená duše, kterou cítím, jak rezonuje celou Biblí; naivita patriarchů; násilí, které je patrné v prorockých knihách; láska ke spravedlnosti; smyslnost Písně Šalomounovy. To vše je v nás; to vše je ve mně a je to ta lepší část mě. To vše se snažím v sobě slyšet a přepsat do své hudby.“ Schelomo zaníceně přednesl mladý violoncellista Christoph Croisé, který komponuje také vlastní skladby ovlivněné různými styly, od baroka a klasiky až po jazz a elektronickou hudbu. V samotném závěru Koncertu klasika zazní jako doplněk Dvě romance z nejnovějšího alba Christopha Croisé,  které věnoval polozapomenutému švýcarskému skladateli Joachimu Raffovi.

Zahajovací koncert nové sezóny Moravské filharmonie Olomouc ze dne 22. září 2022

Ludwig van Beethoven je jen jeden jediný! To je naprosto zřejmé i z poslechu jeho neheroické Symfonie č. 6, zvané Pastorální (1808). Dramaturgyně koncertu Ivana Kalina Tabak v této souvislosti uvádí, že jde o jedno z mála programních děl z okruhu Beethovenovy symfonické tvorby. Zrcadlí se v něm jeho úcta a láska k přírodě, která mu ve zlých časech nespočetněkrát nabídla útěchu během dlouhých procházek lesem na vídeňském venkově.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová