Budovou Středoevropského fóra nechceme vytvořit kontrast k baroku, ale podobně důležitou architekturu, říká Miroslav Kindl z Muzea umění Olomouc

8. květen 2023

Miluje Rembrandta, ostatně nizozemské malířství 17. století studoval přímo u zdroje na univerzitě v Utrechtu. Zajímá se o staré umění celé střední Evropy, i proto psal doktorát ve Vídni. Tam ho zastihla nabídka z Muzea umění Olomouc; dnes v něm pracuje jedenáctým rokem. Jako vedoucí Arcidiecézního muzea nedávno otevřel novou expozici. O ní, ale také třeba o přínosu jezuitů olomoucké kultuře mluvil Miroslav Kindl ve Vizitce s Alešem Spurným.

Historik umění, milovník holandského malířství, znalec slavností na habsburském dvoře, vedoucí Arcidiecézního muzea Olomouc a Kroměříž a někdejší rychlostní kanoista Miroslav Kindl má rád v životě změny. Původně si myslel, že bude dělat divadlo, několik let po střední škole ale zvítězilo výtvarné umění. Kunsthistorii studoval v Olomouci, v Nizozemí i v Rakousku, odtud se pak vrátil do Olomouce za prací v Muzeu umění Olomouc. Je mu dodnes věrný.

Muzeum umění Olomouc

V rozhovoru detailně popsal novinky, které od letošního jara nabízí znovuotevřené Arcidiecézní muzeum: na nikterak velkém, do podkroví vestavěném prostoru muzeum přes nejrůznější dobové předměty a virtuální realitu vypráví příběh svatováclavského návrší. Dobrým vypravěčem je ale i pan Kindl. Barvitě popsal svou lásku k Rembrandtovi i kroměřížské obrazárně, do kontextu zasadil olomoucké působení jezuitů, kteří se zasadili o divadelní tradici, a mluvil také o motivaci postavit v proluce naproti baroknímu chrámu Panny Marie Sněžné diskutované supermoderní Středoevropské fórum Olomouc. „Věříme, že přispějeme k debatě o moderní architektuře a urbanismu a věříme, že tato budova město obohatí. Nechceme totiž vytvořit kontrast k Panně Marii Sněžné, ale stejně důležitou architekturu.“

Spustit audio

Související