Bohuslav Martinů: Divadlo za branou

9. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bohuslav Martinů: Divadlo za branou

Unikátní rozhlasová nahrávka opery-baletu Bohuslava Martinů Divadlo za branou z roku 1956. Poslechněte si recenzi Heleny Havlíkové.

(…) Hudebního nastudování Divadla za bránou se v roce 1956 v brněnském studiu Československého rozhlasu ujal tehdejší šéf brněnské opery František Jílek, dirigentská osobnost, která stála v čele tohoto souboru až do 1978. Na nahrávce se podíleli jak operní sólisté a činoherci Státního divadla v Brně, tak operní orchestr. (…) Vydání historické nahrávky z archivu Československého rozhlasu v Brně je záslužné i tím, že se k posluchačům dostává první audio záznam tohoto díla. Divadlo za bránou se totiž na scénu dostává zřídka, jako celek bylo u nás od světové premiéry v roce 1936 uvedeno pak už jen sedmkrát. (…)

Nahrávka vyšla ve vydavatelství Radioservis.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...