Bianca Bellová: Jezero

Jezero je plné jedů, vodní hladina se postupně smrskává a nemilosrdně obnažuje břehy. Právě do takové nehostinné krajiny zasadila česká autorka s bulharskými kořeny Bianca Bellová příběh malého Namiho, chlapce, který se rozhodne najít svou ztracenou matku. Jednu z nejvýraznějších knih poslední doby čte Petra Špalková. Každý díl on-line k poslechu po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Bianca Bellová na snímku Jana Trnky

Bellová není na české literární scéně žádným nováčkem – už v roce 2009 vydala útlý svazek nazvaný Sentimentální román. Po něm následovaly další dvě knihy – Mrtvý muž a Celý den se nic nestane. I když už za ně sklidila řadu kladných ohlasů od čtenářů i kritiky, výrazně na sebe upozornila právě v roce 2016, kdy se na trhu objevilo Jezero. Za něj byla nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii Próza, nakonec ale zvítězila v kategorii jiné – Kniha roku. A úspěch pak korunovala ještě Cena Evropské unie za literaturu.

Protože jde o jednu z vůbec nejvýraznějších knih posledního roku, nabízí ji Český rozhlas Vltava jako sedmidílnou Četbu na pokračování. Zároveň jí tak otevíráme letošní ČeskoSlovenský rok.

Čtěte takéBianca Bellová v románu Jezero míří na konec světa. Cesta k němu je nebezpečně krátká

Účinkuje: Petra Špalková
Připravila: Petra Lásková
Dramaturgie: Klára Fleyberková
Režie Petr Mančal
Premiéra v roce 2018.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související