Román inspirovaný horkým snem. Mona Biancy Bellové vypráví o milostném vztahu v exotických kulisách

15. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bianca Bellové

Po třech letech od publikování úspěšného románu Jezero teď v brněnském nakladatelství Host vychází spisovatelce Biance Bellové nová próza. V Moně autorka vypráví o netradičním milostném vztahu čtyřicetileté ošetřovatelky a mladého vojáka.

Jejich příběh Bellová zasadila do blíže neurčené doby i prostoru. Kulisy mu tvoří konzervativní islamistická republika, která před časem radikálně skoncovala s koloniálním západním vlivem a nyní v jakémsi autoritářském režimu bojuje o svou identitu. „Příběh existuje mimo konkrétní prostor a čas, a není jednoduché ho geograficky ani časově zařadit. Přestože můžete identifikovat zmínku o íránském městě Isfahán a časoprostor příběhu má k Íránu nepochybně velmi blízko,“ řekl v Mozaice literární kritik Jan Bělíček.

Mona Biancy Bellové

Noční můra jako zdroj inspirace

Půdorys aktuální knihy oceňované autorky se podle jeho slov zrodil díky jednomu těžkému snu: „Bellová v rozhovorech mluví o tom, že za vznik fikčního světa Mony může jedna noční můra. Byl to sen o nemocnici v džungli, kde se všichni potí a kde umírají pacienti. Její svět tedy povstal z jednoho horkého těžkého snu, a na knize je to znát,“ uvedl. 

Knihy Biancy Bellové

Mozaika střepin z životů hlavních hrdinů

Příběh Bellová vypráví postupným odhalováním výjevů z životů obou hlavních protagonistů: „Oba se potkají v nemocnici, kde dvacetiletého Adama po těžkém úrazu dolních končetin Mona ošetřuje, přičemž mezi nimi vznikne zvláštní intimní vztah. Z těchto obrazů Bellová vytváří mozaiku, kdy se v závěru linie příběhů obou hrdinů propojí,“ upřesnil Bělíček.

Jezero Biancy Bellové

Lepší než Jezero?

Srovnání s Jezerem, které v roce 2017 získalo v tuzemských Magnesiích Literách ocenění Kniha roku, se podle Bělíčka nový román Bellové nevyhne. „Oba texty spolu mají mnoho společného, Bellová i v Moně pokračuje v novém autorském trendu, který začala právě Jezerem. Do té doby psala o běžných mezilidských vztazích, Jezero bylo i v tomto ohledu velkým překvapením. Z mého pohledu ale Mona kvalit Jezera nedosahuje. Jezero mělo sugestivnější styl, i příběh byl sevřenější s velmi silnou atmosférou, Mona má v tomto ohledu řadu slepých míst,“ soudí kritik.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...