Bauhaus, nejvlivnější evropská výtvarná škola 20. století

11. leden 2019

Pětidílný seriál o nejvlivnější výtvarné škole 20. století, německém Bauhausu. Seznámíme se s jeho hlavními představiteli, výukovými metodami, ale také s ikonickými produkty, se kterými se můžeme v interiérech i v architektuře setkávat až do dnešní doby. Poslouchejte on-line.

Připomeneme si dobový kontext, myšlenkové podhoubí, ze kterého idea Bauhausu vznikla, a také jeho zakladatele. Navštívíme německý Výmar, první sídlo Bauhausu, a ukážeme, co stálo za tímto exkluzivním postavením. Průvodce a autor pořadu Miroslav Zelinský nám se svými hosty představí vliv významného uměleckého učiliště na architekturu a typografii.

02796982.jpeg

Bauhaus je ovšem také synonymem zcela konkrétních designových produktů. Připomeneme si dnes některé z nich a zjistíme, že Bauhaus, německá výtvarná škola celosvětového významu v oblasti produktového designu, ovlivnila celé dvacáté století, takže její styl si dokážeme představit i v rozhlase, kde podobu a tvar předmětů nevidíme.

Připravil: Miroslav Zelinský

autor: Miroslav Zelinský
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová